Bagdad 17. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Turkish Foreign Ministry)

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian rokoval vo štvrtok v Iraku o možnom presune zahraničných džihádistov, vrátane občanov Francúzska, zo severu Sýrie, kde aktuálne prebieha turecké vojenské ťaženie proti Kurdom, do Iraku, píše agentúra AFP

Na snímke Jean-Yves Le Drian

Vlády v Európskej únii sa totiž obávajú, že v dôsledku tureckej operácie v Sýrii sa môže časť z 12.000 predpokladaných bojovníkov džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), zadržiavaných v kurdských väzniciach, dostať na slobodu. Medzi týmito zajatcami sú aj tisícky cudzincov. V kurdskej väzbe v oblasti severnej Sýrie je aj údajne 60 občanov Francúzska.

Táto téma bola hlavným bodom rokovania šéfa francúzskej diplomacie s irackým partnerom Muhammadom Hakímom, irackým prezidentom Barhamom Sálihom a premiérom Ádilom Abdalom Mahdím.

Francúzsko spoločne s ďalšími krajinami EÚ diskutujú v ostatných mesiacoch o zriadení medzinárodného tribunálu pre príslušníkov IS v Iraku.

V irackých väzniciach odsúdili na doživotný trest odňatia slobody alebo na smrť stovky ľudí, ktorých uznali vinných z členstva v IS.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj