Soul 7. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik, Pool)
 
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo ukončil v sobotu dvojdňovú pracovnú návštevu Pchjongjangu.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo (vľavo) a vysoko postavený činiteľ KĽDR Kim Jong-čchol (vpravo) počas stretnutia 6. júla 2018 v Pchjongjangu

S vysokopostaveným zástupcom KĽDR Kim Jong-čcholom tam rokoval o postupe pri denuklearizácii KĽDR a o vrátení ostatkov približne 200 amerických vojakov, ktorí boli nezvestní od kórejskej vojny z rokov 1950-53, píše agentúra AP.
Rokovania poli podľa ministra “produktívne”, pričom v mnohých oblastiach došlo k “veľkému pokroku”. Zdôraznil však, že “bude ešte potrebné urobiť veľa práce”.
“Domnievam sa, že sme pokročili vo všetkých častiach našich diskusií,” povedal americký minister novinárom pred odletom z KĽDR do Tokia. Na rokovaniach dosiahli taktiež “dobrú dohodu o časovom pláne” denuklearizácie KĽDR.
Pompeo ďalej oznámil, že s Kim Jong-čcholom sa dohodli na vytvorení tzv. pracovných skupín, ktoré si obe strany vytvoria na riešenie konkrétnych problémov.
Tím Pentagónu sa podľa šéfa americkej diplomacie so severokórejskými predstaviteľmi stretne približne 12. júla na hranici medzi Severnou a Južnou Kóreou na tému vrátenia ostatkov vojakov. Čoskoro sa tiež uskutočnia rozhovory na pracovnej úrovni o zničení testovacieho zariadenia raketových motorov.
Hlavné záväzky vyplývajúce zo singapurského summitu KĽDR-USA sa týkajú “úplnej denuklearizácie” Kórejského polostrova a náčrtu, ako by mohli vyzerať transformované vzťahy medzi USA a KĽDR.
 
Príspevok Šéf diplomacie USA Pompeo úspešne zavŕšil rokovania v KĽDR o denuklearizácii zobrazený najskôr Hlavné správy.