Rijád 18. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-SPA via AP)

Americký minister zahraničných vecí John Kerry sa dnes stretol so saudskoarabským kráľom Salmánom. Ide pravdepodobne o Kerryho poslednú návštevu tohto kráľovstva v pozícii šéfa americkej diplomacie

Kerry absolvoval schôdzu s kráľom a ďalšími členmi panovníckej rodiny v kráľovskom paláci v hlavnom meste Rijád. Podľa miestnych médií obaja predstavitelia hovorili o regionálnych otázkach, najmä konflikte v susednom Jemene.

Šéf diplomacie USA John Kerry sa stretol so saudskoarabským kráľom Salmánom (vpravo)Šéf diplomacie USA John Kerry sa stretol so saudskoarabským kráľom Salmánom (vpravo)

Kerry sa nedávno zúčastnil aj na rokovaní s diplomatmi z Británie, Ománu a Spojených arabských emirátov (SAE), ako aj špeciálnym vyslancom OSN pre Jemen. SAE sú členom Rijádom vedenej vojenskej koalície bojujúcej v Jemene proti šiitským povstalcom, známym ako Húsiovia, zatiaľ čo Omán vystupuje ako ich zástupca pri mierových rokovaniach.

Vojna v Jemene sa začala v septembri 2014, keď Iránom podporovaní šiitskí vzbúrenci obsadili metropolu Saná. Koalícia spustila operáciu v marci nasledujúceho roku. Pri koaličných vzdušných útokoch však prichádza o život aj množstvo civilistov, čo podnietilo odchádzajúceho demokratického prezidenta USA Baracka Obamu obmedziť predaj zbraní Rijádu.

Kerryho návšteva saudskoarabskej monarchie prichádza v čase napätých diplomatických vzťahov medzi Rijádom a Washingtonom, a to predovšetkým v dôsledku iránskej jadrovej dohody presadzovanej Obamom a ďalšími americkými činiteľmi. Kerry prišiel do kráľovstva mesiac pred inauguráciou novozvoleného republikánskeho prezidenta USA Donalda Trumpa.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.