Simferopoľ 5. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Počas pobytu na Kryme sa členovia českej delegácie presvedčili, že život na polostrove sa kardinálne líši od toho, ako ho opisujú západní politici a médiá. Svoje pocity o tom zverejnil vedúci českej delegácie Jaromír Kohlíček

Vedúcie českej delegácie na Krym a člen KSČM Jaromír Kohlíček

„Na Kryme sme sa stretli s politikmi, so spoločenskými činiteľmi, s radovými obyvateľmi a uvideli sme ľudí, zaoberajúcich sa aktívnym a tvorivým životom a v plnej miere s ním spokojných, napriek ubezpečovaniam iných západných činiteľov, väčšina z ktorých na polostrove nikdy nebola,“ vyhlásil Kohlíček.
Europoslanec sa už dvakrát zúčastnil ekonomických fór na Kryme. Tentoraz spolu s kolegami navštívil rôzne zákutia polostrova, diskutoval s mestským obyvateľstvom i s roľníkmi. Českí politici poznamenali, že veľký dojem na nich urobili plány miestnej administrácie, konkrétne o výstavbe najvyššej mešity vo východnej Európe, ktorá má byť hotová v roku 2019. Informoval ich o tom prezident republiky Sergej Axenov.
„Samotný fakt výstavby takejto mešity, ako aj rozhovory s miestnymi obyvateľmi ukazujú, do akej miery sú reálne fakty o živote na Kryme a ako sa odlišujú od zahraničnej propagandy o „všemožnom potláčaní práv“ na polostrove,“ poznamenal Kohlíček.
Členovia delegácie zhodnotili námornú prehliadku v Sevastopole ku Dňu vojenského námorníctva a medzinárodné detské centrum „Artek“.
„Kedysi som v škole čítal v učebnici ruštiny o tomto tábore, ktorý dnes pozostáva z desiatich samostatných táborov. Teraz sa buduje jedenásty. Naozaj ide o veľkolepo rozvinutú a samostatnú detskú republiku! Pri stretnutiach s deťmi som sa pokúsil prekvapiť ich aj svojimi vlastnými skúsenosťami, napr. ukázal som im, ako treba viazať zložité námornícke uzly. Na budúci raz dúfam, že im ukážem Morseovu abecedu,“ riekol europoslanec.
Teraz je Kohlíčkovým cieľom podeliť sa o svoje pocity a poznatky s priateľmi a kolegami. Poskytne aj rozhovor miestnym novinám a členovia jedného spoločenského klubu očakávajú jeho návštevu a podrobnú prednášku o výsledkoch tejto cesty. „Ľudia sa chcú dozvedieť o situácii na Kryme nie z vyhlásení našich politikov, alebo, jemne povedané, nie zo vždy objektívnych správ západných médií, ale bezprostredne od ľudí, ktorí boli osobne na polostrove a ktorí sa osobne rozprávali s miestnymi obyvateľmi rôzneho postavenia, rôznych profesií i rôzneho veku,“ poznamenal Kohlíček.
Europoslanec neobišiel ani vyhrážky Kyjeva zavádzať sankcie proti členom delegácie. „Už som na sebe pocítil opatrenia Kyjeva za predchádzajúce cesty na Krym. Napríklad, mal som sa zúčastniť na konferencii ohľadne Bukoviny vo Ľvove, no bolo mi to prekazené kvôli „neštandardnému spôsobu prekročenia hranice Ukrajiny,“ povedal a zdôraznil, že ukrajinskú hranicu neprekročil, že bol len na území Ruska.
Jaromír Kohlíček je členom skupiny na rozvoj spolupráce EP s Verchovnou radou Ukrajiny, mieni sa zúčastniť septembrového bilaterálneho stretnutia kolegov – poslancov v Kyjeve.
Podľa vz.ru, srspol.sk
 
Príspevok Šéf českej delegácie Jaromír Kohlíček: “Na Kryme sme stretli ľudí spokojných so svojím životom” zobrazený najskôr Hlavné správy.