Düsseldorf 2. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann počíta v prebiehajúcom roku opäť s výraznejším rastom domácej ekonomiky. “Z dnešného pohľadu viacero faktorov signalizuje, že ekonomika zažíva len prechodné spomalenie a oslabenie opäť naberie dynamiku,” povedal Weidmann vo štvrtok

Na archívnej snímke z 22. októbra 2008 Jens Weidmann

Šéf Deutsche Bundesbank poukázal na vynikajúcu kondíciu trhu práce a na zvyšovanie príjmov. To podporí súkromnú spotrebu, čo zasa spôsobí prekonanie oslabenia expanzie. Podľa Weidmanna už je vidieť prvé signály oživenia v maloobchode, ktorý zaznamenal v 1. kvartáli výrazné zvýšenie tržieb.

Weidmann potom na pozadí optimistickejšieho hodnotenia vývoja v najväčšej európskej ekonomike zopakoval svoje predchádzajúce slová, že “mimoriadne expanzívne nastavenie menovej politiky nemôže byť trvalé”. Poukázal na riziká a vedľajšie účinky takejto menovej politiky. Lacné peniaze totiž spôsobujú neúmerné ocenenie aktív, čo sa môže skončiť prudkou cenovou korekciou.

Európska centrálna banka (ECB) jasne signalizovala, že kľúčové úrokové sadzby zostanú na aktuálnych rekordných minimách minimálne do konca tohto roka.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zdroj