Londýn 24. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson telefonoval 18 minút s mužom, ktorý sa vydával za arménskeho premiéra Nikola Pašinjana. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská televízia Sky News.

Na snímke Boris Johnson

Podľa britského denníka Guardian s Johnsonom hovoril jeden z dvojice komikov Alexej Stoljarov a Vladimir Kuznecov, známi ako Lexus a Vova, ktorí v minulosti telefonovali napríklad spevákovi Eltonovi Johnovi, keď sa vydávali za ruského prezidenta Vladimira Putina.
Z nahrávky zverejnenej vo štvrtok vyplýva, že obaja účastníci telefonického rozhovoru diskutovali o Rusku, Putinovi či prípade dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije, na ktorých začiatkom marca v anglickom meste Salisbury zaútočili otravnou látkou novičok.
Britský minister zahraničných vecí sa podľa nahrávky zasmial, keď mu volajúci povedal, že bude mať stretnutie s Putinom “a dúfa, že ho tiež neotrávia novičkom”.
“Minister zahraničných vecí si uvedomil, že ide o podvod a hovor ukončil,” uviedol hovorca ministerstva s tým, že rezort britskej diplomacie hovor preveroval a okamžite zistil, že ide o podvod.
“Použitie chemických zbraní v Salisbury a Sýrii, ako aj nedávne udalosti v Arménsku sú závažnými záležitosťami. Takéto detinské skutky svedčia o nedostatku serióznosti volajúceho a tých, čo za ním stoja,” dodalo ministerstvo.
 
Príspevok Šéf britskej diplomacie Johnson hovoril 18 minút s falošným arménskym premiérom zobrazený najskôr Hlavné správy.