Dauha 13. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)
 
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo ocenil v nedeľu “strategické partnerstvo” medzi USA a Katarom. Šéf americkej diplomacie to povedal počas návštevy Kataru, ktorá je ďalšou zo zastávok v rámci jeho turné po deviatich krajinách arabského sveta

Na snímke Mike Pompeo

Ako uviedla agentúra DPA, jedným z cieľov Pompeovej cesty je upokojiť obavy tamojších regionálnych partnerov ohľadne dodržiavania záväzkov USA.
“Naše strategické partnerstvo zahŕňa mnohé oblasti a stále narastá,” povedal na fóre strategického dialógu USA-Katar v metropole Dauha. “Spojené štáty a Katar spoločne pracujú na vyriešení mnohých regionálnych výziev,” pokračoval americký diplomat.
Katar je domovom americkej leteckej základne al-Udajd, ktorá je regionálnou centrálou Centrálneho velenia americkej armády (CENTCOM) dozerajúceho na vojenskú prítomnosť USA na Blízkom východe. Základňa bola strategicky významnou práve v ťažení USA proti extrémistickej skupine Islamský štát (IS).
Pompeo sa v nedeľu taktiež vyjadril v duchu podpory jednoty regionálneho zoskupenia Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC). Washington totiž potrebuje získať silnú regionálnu alianciu proti Iránu. “Spory medzi krajinami, ktoré zdieľajú spoločný cieľ, nikdy ničomu nenapomáhali,” dodal na tlačovej konferencii.
Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Egypt v roku 2017 s Katarom zmrazili diplomatické a dopravné spojenie a začali jeho bojkot. Obviňujú ho z podpory extrémistov a úzkych vzťahov s Iránom. Dauha podporovanie extrémistov popiera.
V GCC hospodársky i vojensky spolupracuje šesť arabských monarchií – Kuvajt, Saudská Arábia, Katar, SAE, Bahrajn a Omán.
 
Príspevok Šéf americkej diplomacie Pompeo hovoril v Katare o strategickom partnerstve zobrazený najskôr Hlavné správy.