Davos 30. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Šéf agentúry OSN pre záležitosti utečencov (UNHCR) Filipo Grandi počas rozhovorov v Davose poskytol interview pre „Refugees Deeply“ o prijímacích systémoch, financovaní migrácie a zabezpečení, aby utečenci neboli deportovaní proti ich vlastnej vôli.
Ilustračné foto

Grandi v rozhovore na otázku o stratégii v súvislosti so zmenenými spoločenskými náladami voči migraácii, v porovnaní so situáciou spred niekoľkých rokov vysvetľoval, že existujú viaceré stratégie a jednou z nich je dôraz na sily pôsobiace v oblasti verejnej mienky, ktoré sú pozitívne voči utečencom, migrantom a cudzincom a ktoré sú pripravené podporovať úsilie o solidaritu na  osobnej alebo vládnej rovine.
Podľa Grandiho problém nie je najaktívnejší v bohatých štátoch, ale v krajinách ako Keňa, Pakistan a Etiópia, ktoré hostia veľké množstvo utečencov.
Veľká časť rozhovoru sa však týkala aj situácie v Európe. Podľa Grandiho je potrebné spolupracovať s Európou na tom, aby prijímacie systémy boli účinnejšie a pre väčšie množstvo ľudí než predtým. Migračnú krízu v rokoch 2015 a 2016 označil Grandi za veľké „zlyhanie.“ Systém v Európe bol navrhnutý pre menšie toky a pod tlakom skolaboval, čo spôsobilo podľa neho veľa negativity.
“Pokiaľ nie ste schopní zvládnuť čísla, zatlačíte utečencov späť, zavriete hranice a postavíte múry. Bohaté štáty, obzvlášť európske štáty dokážu tieto množstvá utečencov (ako v čase vrcholiacej krízy v 2015-16) zvládnuť, ale vyžaduje to samozrejme úsilie. V prípade Európy to vyžaduje tiež regionálnu spoluprácu, čo je však politicky obtiažne.”
Grandi skritizoval i európsky prijímací systém, v ktorom je azylové konanie veľmi dôkladné, ale nákladné a pomalé. V tomto systéme chýbajú efektívne mechanizmy ako postupovať pri odmietnutých žiadateľoch o azyl, vyjednávanie s krajinami pôvodu atď. Celý systém prijímania je podľa Grandiho potrebné preskúmať a posilniť tak, aby dokázal prijímať veľké počty migrantov.
V integrácii príchádzajúcich by sa Európania podľa Grandiho mali učiť od iných krajín najmä od Kanady. Grandi si myslí, že urýchlené priznanie občianstva utečencom by podporilo ich rýchlejšiu integráciu do spoločnosti. Grandi tvrdí, že niektorí vodcovia Európy sa pokúšajú v tomto zmysle prehodnotiť parametre systému a chváli úsilie francúzskeho prezidenta Macrona, nemeckej  kancelárky Merkelovej ako i vedúcich pracovníkov Európskej komisie.
Katarína Hanzlíková