Svet 5. januára 2018 (HSP/Foto: kosice kmk)

Dieťa vám vie vyjadriť svoju lásku k vám nielen pomocou slov, ale aj cez rôzne iné spôsoby, ktoré bývajú niekedy až úsmevné, dojímajúce k slzám, prekvapujúce, celkom nečakané, ale aj trochu drsnejšie, ako býva zvykom
Ilustračné foto

1. Vytočenie do nepríčetnosti
Vzopieranie sa, jačanie, hádzanie sa o zem, kopanie a mnoho iných vecí, ktorými vám lezie na nervy. Je si isté, že ho aj napriek tomuto milujete a neprestanete mať radi, a tak si dovolí svoje pocity dať najavo aj takýmto pre vás nepríjemným spôsobom.
Skrátka, vynucuje si pozornosť, čo je síce podivný spôsob, ako vám povedať, že vás zbožňuje, ale podľa psychológov sa takto chovajú len deti, ktoré cítia silné puto so svojimi rodičmi a žijú v bezpečnom svete lásky a dôvery, informuje portál Supermamy.cz.

2. Vezmem si ťa za ženu, chcem byť ako ty
Ktorá mamička by neodolala, keby jej syn povedal, že až bude veľký, chce za ženu len ju a žiadnu iné a cudzie dievča, a dcéra prehlási, že keď vyrastie, bude vyzerať, obliekať sa a robiť všetko presne tak, ako ona? Rovnako to platí aj v prípade otca – dcéry ich chcú mať za manželov a synovia túžia byť ako ich otcovia.
Pre svoje deti sú matka a otec tie najmilovanejšie osoby pod slnkom, ktorá zásadne hýbe ich svetom a všetko zvládne a dokáže. A budú ju mať radi, aj keď niekedy im aj niečo zakáže.

3. Chce s vami zaspávať
Deti mávajú svoj zaspávací rituál, kedy sa radi objímajú a pusinkujú, číta sa im rozprávka a oni počúvajú, zhovárajú sa o prežitom dni, poprajú si dobrú noc a v noci sa často v spánku nevedomky pritisnú, chytia za ruku… samé prejavy lásky.

4. Ukážem ti, čo všetko viem
Bezbrehú lásku a oddanosť svojím najzbožňovanejším osobám vyjadrujú maličké deti aj tak, že im chcú s patričnou hrdosťou ukázať, čo všetko už sami dokážu: obliecť sa, obuť sa, umyť sa, poupratovať hračky po sebe, pomôcť s niečím, ale aj veci, za ktoré by ste ich iste nepochválili. Ale oni sú jednoducho pyšné na seba a očakávajú váš obdiv a pochvalu.

5. Obrázok povie všetko
Keď dieťa v škôlke dostane za úlohu niečo nakresliť, najčastejšie to je rodina: mamička, otecko a deti držiace sa za ruky, za nimi domček so zahrádkou, okolo nich pes a mačka a iné zvieratká. To je pre malého človiečika celý vesmír. Nejde pritom o zručný výtvor, ale o tie pocity, ktoré vyvoláva. Niekedy sú aj napísané, čo si my dospelí možno ani neuvedomujeme.

6. Stále a stále dokola
Deti milujú rutinu a rituály, znamenajú pre nich istotu a dávajú im pocit bezpečia. Každý večer tá istá knižka pred spaním, ráno to isté prebúdzanie, tie isté raňajky, zažívanie tých istých obľúbených chvíľ počas dňa a večer znova to isté. Deti väčšinou vyžadujú dôsledné opakovanie stále rovnakých činností a situácií, a je to práve kvôli tomu, že vás toľko milujú, spoliehajú sa na vás a veria vám bez výhrad.

7. Napodobňujú vás
Podľa psychológov je napodobňovanie tou najúprimnejšou lichôtkou a deti obvykle imitujú správanie osôb, ktoré sú im najbližšie. Chce s nimi totiž tráviť spoločne čo najviac času a chce sa im podobať. Preto ho nesmierne teší, ak mu dovolíte s vami variť, pomáha miešať, prinášať potrebné veci, skrátka robiť všetko to, čo robíte aj vy. Všimli ste si, že pri hraní robí a napodobňuje všetko to, čo vysledoval aj na vás? Dáva vám tým jasne najavo, ako ste jednoducho úžasná matka a úžasný otec.