Berlín 1. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)

Krátko pred nedeľňajším televíznym duelom s kancelárkou a šéfkou konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angelou Merkelovou klesá voličská podpora jej sociálnodemokratického vyzývateľa Martina Schulza. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu Politbarometer televízie ZDF
Kandidát nemeckej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na kreslo premiéra a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz

Ak by sa kancelár v Nemecku volil priamo, bývalý predseda Európskeho parlamentu by dostal len 28 percent hlasov, čo je o šesť percentuálnych bodov menej ako mal v tomto prieskume pred týždňom. Podpora Merkelovej naopak mierne stúpla a tri týždne pred voľbami by jej dalo hlas 57 percent opýtaných.
Čo sa týka preferencií politických strán, konzervatívny blok CDU/CSU má s 39 percentami obrovský náskok pred sociálnymi demokratmi, ktorých by volilo 22 percent respondentov. Obidve čísla sa oproti predchádzajúcemu prieskumu nezmenili.
Liberáli zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) si mierne polepšili a svoje hlasy by im dalo desať percent opýtaných. Pravicovopopulistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) a Zelení majú v prieskume po osem percent, o percento viac má strana Ľavica (Die Linke).
Telefonický prieskum Politbarometer sa uskutočnil od 29. do 31. augusta na vzorke 1309 náhodne vybratých oprávnených voličov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.