Berlín 26. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)

Obviňovanie bývalého predsedu Európskeho parlamentu (EP) Martina Schulza, že počas pôsobenia v tejto funkcii zneužíval svoje postavenie, je politicky motivované. Samotný Schulz to uviedol vo vyjadrení, ktoré zverejnil dnes nedeľník Bild am Sonntag.

Na snímke kandidát nemeckej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na kreslo premiéra a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz

Podľa výboru EP pre kontrolu rozpočtu bývalý predseda porušoval pravidlá, keď sa snažil dosadiť blízke osoby na určité posty. Sociálny demokrat Schulz však upozorňuje, že tento orgán tvoria z veľkej časti europoslanci z iných politických skupín.

“Väčšinu vo výbore pre kontrolu rozpočtu sa podarilo dosiahnuť len vďaka tomu, že sa dali dokopy antieurópania, konzervatívci a zelení. Musím s tým žiť,” povedal. “Moje konanie bolo korektné,” doplnil s tým, že správny úrad EP nenašiel v jeho prípade žiadne náznaky pochybenia.

Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF) vo februári oznámil, že vyhodnocuje závažnosť obvinení voči Schulzovi a zváži otvorenie vyšetrovania.

Schulz (61) stál na čele EP od roku 2012 do januára 2017. Neprejavil záujem o ďalšie dvaapolročné funkčné obdobie a ohlásil návrat na nemeckú politickú scénu. Minulú nedeľu sa stal novým predsedom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a v jesenných voľbách sa chce uchádzať o post spolkového kancelára.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.