Berlín 8. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Michael Probst)

Kandidát na úrad nemeckého kancelára Martin Schulz dnes potvrdil, že plánuje zotrvať vo vedení svojej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v prípade, ak sa mu nepodarí v nadchádzajúcich parlamentných voľbách poraziť súčasnú kancelárku Angelu Merkelovú.
Na snímke Martin Schulz

Informovala o tom agentúra DPA. “Samozrejme, že na nasledujúcom zjazde strany budem znova kandidovať,” povedal dnes politik počas fóra organizovaného mediálnou skupinou Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) so sídlom v Hannoveri.
Schulz sa domnieva, že pre SPD by mohlo byť užitočné, keby bolo funkčné obdobie straníckeho šéfa dlhšie. Dodal, že kreslo v parlamente si ponechá bez ohľadu na výsledky volieb do Spolkového snemu (Bundestagu), ktoré sa budú konať 24. septembra.
SPD sa tešila prudkému nárastu popularity u voličov v januári po tom, ako sa novým straníckym šéfom a kandidátom na kancelára stal 61-ročný bývalý predseda Európskeho parlamentu Schulz.
V uplynulých mesiacoch ale podpora SPD klesla pod úroveň 25,7 percenta, ktoré strana získala v posledných voľbách v roku 2013. Koalícia Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej sesterskej bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) medzičasom blíži k výsledkom ako vo voľbách v roku 2013, v ktorých dostala 41,5 percenta hlasov.
Najnovší prieskum inštitútu Yougov ukázal, že 42 percent respondentov by podporilo zotrvanie Merkelovej v úrade kancelárky aj na štvrté funkčné obdobie, ak by o tejto funkcii v Nemecku rozhodovali priame voľby. Lídra SPD Schulza by v takomto hlasovaní podporilo iba 22 percent opýtaných.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.