Whistler 1. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Natacha Pisarenko)
 
Nemecký minister financií Olaf Scholz označil za “zlé a nelegálne” rozhodnutie USA zaviesť tarify na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie (EÚ). A upozornil, že reakcia Bruselu bude silná.

Na snímke nemecký minister financií Olaf Scholz

“Toto nie je dobrý deň pre transatlantické vzťahy,” povedal Scholz novinárom po príchode do kanadského lyžiarskeho strediska Whistler na stretnutie ministrov financií a centrálnych bankárov skupiny G7, siedmich najvyspelejších štátov sveta.
EÚ, Mexiko a Kanada dostali spočiatku výnimky na tieto clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol 23. marca. Ale platnosť výnimiek 1. júna vypršala a Washington ich nepredĺžil. To vyvolalo vlnu kritiky zo strany postihnutých krajín, ako aj popredných členov Trumpovej Republikánskej strany.
Scholz uviedol, že Európska komisia pripravila reakcie v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO), čo plánuje pripomenúť americkému ministrovi financií Stevenovi Mnuchinovi. “Rozhodnutie USA jednostranne iniciovať tarify je nesprávne,” povedal. “A z môjho pohľadu aj nelegálne, pretože máme jasné pravidlá o tom, ako sa určujú medzinárodné tarify. A to je porušenie týchto pravidiel.”
Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA Paul Ryan tiež odsúdil tarify. Vo vyhlásení, ktoré citovali americké médiá, skonštatoval, že existujú “lepšie spôsoby, ako pomôcť americkým robotníkom a spotrebiteľom”. “Namiesto riešenia skutočných problémov v medzinárodnom obchode s týmito produktmi je štvrtková (31.5.) akcia zameraná na spojencov Ameriky, keď by sme mali s nimi spolupracovať na riešení nekalých obchodných praktík krajín ako Čína,” povedal.
Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron označil colné sadzby USA za “nelegálne a za chybu”. Podľa neho je rozhodnutie Washingtonu omylom v mnohých ohľadoch, pretože reaguje na existujúcu medzinárodnú nerovnováhu v obchode najhorším spôsobom, a to vytvorením ekonomického nacionalizmu. “A nacionalizmus je vojna. To je presne to, čo sa stalo v 30. rokoch (minulého storočia),” povedal.
Mexické ministerstvo hospodárstva uviedlo, že zavedie odvetné opatrenia na americké výrobky, vrátane oceľových plechov, bravčového mäsa, ovocia a syrov v hodnote porovnateľnej so stratami, ktoré americké tarify spôsobia Mexiku.
Kanada tiež uviedla, že odpovie odvetnými opatreniami v hodnote až 16,6 miliardy kanadských dolárov (11,04 miliardy eur), pričom predseda vlády Justin Trudeau označil americké tarify za “nezákonné a kontraproduktívne”.
 
Príspevok Scholz: Rozhodnutie USA zaviesť tarify na oceľ a hliník z EÚ je zlé a nelegálne zobrazený najskôr Hlavné správy.