Washington 2. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Susan Walsh)

Tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa o informátorovi v tzv. ukrajinskej kauze sú “očividným pokusom o zastrašovanie svedkov” a “nabádaním k násiliu”. V stredu to vyhlásil predseda výboru Snemovne reprezentantov USA pre spravodajské služby Adam Schiff. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke Adam Schiff

Schiff v tejto súvislosti na tlačovej konferencii zdôraznil, že akákoľvek snaha administratívy amerického prezidenta o blokovanie vyšetrovania bude považovaná za dodatočný dôkaz, ktorý môže viesť k ústavnej žalobe (impeachmentu) proti Trumpovi.

Trump tvrdí, že sa snaží odhaliť totožnosť informátora v ukrajinskej kauze. Sťažnosť neznámeho informátora na údajnú snahu amerického prezidenta vyvíjať počas telefonátu nátlak na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu zaobstaral politicky užitočné informácie o bývalom viceprezidentovi USA Joeovi Bidenovi, totiž viedla až k Trumpovmu vyšetrovaniu.
Biden je významným politikom opozičnej Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Šéf Bieleho domu taktiež podľa agentúry AFP uviedol, že funkcionári zapletení do zverejnenia daných informácií sa dopustili vlastizrady, a Demokratickú stranu obvinil, že mrhá časom na impeachmentovú “hovadinu”.

“Nečinní demokrati by sa mali venovať budovaniu našej krajiny a nemali by strácať čas ani energiu na hovadiny, čo je ich jediná činnosť, odkedy ma v roku 2016 zvolili drvivou väčšinou hlasov (voliteľov) v pomere 223 k 306,” vyhlásil Trump, ktorý Schiffa v jednom zo svojich stredajších tweetov označil za “odľuda”.

Proces smerujúci k impeachmentu sa začal na základe sťažnosti utajeného informátora, podľa ktorého Trump údajne v telefonáte Zelenského žiadal, aby Ukrajina “vytiahla špinu” na Bidena alebo jeho syna Huntera, pôsobiaceho v predstavenstve ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma, ktorej činnosť vyšetruje ukrajinský protikorupčný úrad.

Biely dom ešte 25. septembra zverejnil krátku správu, ktorá sumarizovala Trumpov telefonát so Zelenským.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj