Paríž 2. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Vytvorenie koalície, ktorá spojí konzervatívcov z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej s liberálmi zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) a environmentalistami zo strany Zväz 90/Zelení, “si vyžiada určitý čas”. Vyhlásil to dnes odchádzajúci nemecký minister financií Wolfgang Schäuble z CDU
Na snímke nemecký minister financií Wolfgang Schäuble

Tento politický veterán zároveň vyjadril pevné presvedčenie, že napokon bude sformovaná “nesmierne dobrá a proeurópska vláda”. Schäuble to povedal na stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.
Obaja štátnici preukázali veľký záujem o politickú situáciu v Nemecku po nedávnych parlamentných voľbách, v ktorých si CDU a jej sesterská Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CSU) značne pohoršili, napriek tomu však zostali najväčším zoskupením v Spolkovom sneme, pripomína agentúra DPA.
“Prirodzene, spýtal sa ma tiež, prečo už viac nechcem byť ministrom financií. Odpovedal som mu, že deväť rokov je dosť dlhá doba, chcem však zotrvať v nemeckej politike,” uviedol v Paríži Schäuble.
Všeobecne sa očakáva, že tento 75-ročný politik sa stane novým predsedom Spolkového snemu nemeckého parlamentu.
Na margo Macronových plánov ďalekosiahlej rekonštrukcie Európskej únie Schäuble vyhlásil, že ide o správny prístup. “Som takisto jedným z tých, ktorí požadujú rýchlejšie napredovanie Európy,” dodal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.