Berlín 26. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Uwe Anspach/dpa via AP)

Spor súvisí s tureckým referendom naplánovaným na 16. apríla

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore s európskymi krajinami spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať celé roky.

Na snímke nemecký minister financií Wolfgang Schäuble

Spor súvisí s tureckým referendom naplánovaným na 16. apríla. Erdogan totiž obvinil Nemecko a jeho kancelárku Angelu Merkelovú z “používania nacistických metód”, lebo niektoré miestne nemecké úrady zabránili tureckým ministrom v účasti na predreferendových zhromaždeniach s tureckou menšinou žijúcou v Nemecku. Turci sa budú v ľudovom hlasovaní vyjadrovať k zmenám ústavy, ktoré by poskytli prezidentovi väčšie právomoci a zaviedli by prezidentský systém vládnutia.

Erdogan podobne obvinil aj Holandsko. V oboch krajinách žijú veľké turecké menšiny.

Nemecký minister financií Schäuble povedal pre dnešné vydanie novín Welt am Sonntag: “Erdoganova rétorika mi vyrazila dych.”

Schäuble podľa novín takisto uviedol, že Erdogan “vedome a v krátkom čase ničí” roky napredovania Turecka v integrácii do EÚ.

Minister dodal, že “náprava škôd, ktoré už boli napáchané, bude trvať roky”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.