Kyjev 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

Parlament v Kyjeve vylúčil dnes poslankyňu Nadiju Savčenkovú z ukrajinskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE). Celkovo hlasovalo za jej vylúčenie 237 poslancov, požadované minimum bolo 226 hlasov.

Na snímke Nadija SavčenkováNa snímke Nadija Savčenková

K návrhu na vylúčenie poslankyne – bývalej vojačky – z delegácie došlo po výzvach rôznych poslancov. Napríklad Vitalij Kuprij tvrdil, že “Savčenková robí hanbu Ukrajine a ohrozuje jej národnú bezpečnosť”.

“Chceme chrániť komisiu, štát a svoje ozbrojené sily. Chceme len chrániť svojich vojakov,” uviedol zasa poslanec Jurij Bereza.

Formálnym dôvodom vylúčenia je to, že Savčenkovú zvolili do delegácie s cieľom dosiahnuť jej prepustenie z ruského väzenia, poslanci tak boli nútení porušiť princíp kvót na formovanie zoznamu delegátov z frakcií, uviedla agentúra TASS.

Savčenková tvrdí, že existuje príkaz na jej fyzickú likvidáciu. Vyhlásila, že “prezidentská kancelária už dostala príkaz urobiť všetko pre to, aby ma zničili, zatkli…, zlikvidovali fyzicky”.

Meno Savčenkovej sa v posledných dňoch opäť začalo spomínať v súvislosti s tým, že 7. decembra tajne navštívila bieloruský Minsk, kde sa stretla s lídrami samozvaných proruských republík v Donbase – Igorom Plotnickým a Alexandrom Zacharčenkom, a to aj za účasti predstaviteľov Ruska. Tieto rokovania potvrdil i Kremeľ.

Dôsledkom Savčenkovej konania bolo tiež jej vylúčenie z frakcie strany Vlasť v ukrajinskom parlamente. Predmetom sporu medzi stranou a Savčenkovou bola možnosť viesť rokovania “s teroristami v Donbase” na východe Ukrajiny.

S výzvou nepliesť sa do minských rokovaní sa na Savčenkovú obrátili aj viacerí poslanci Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Savčenková strávila takmer dva roky vo vyšetrovacej väznici v Rusku, kde ju na jar tohto roku odsúdili na 22 rokov odňatia slobody za podiel na smrti dvojice ruských novinárov a za protizákonné prekročenie hraníc Ruskej federácie. Tento rok v máji sa na Ukrajinu vrátila ako hrdinka. Umožnila to výmena za dvoch odsúdených Rusov.