Kyjev 8. januára 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Národná hrdinka Ukrajiny Nadežda Savčenková každým dňom získava stále viac nepriateľov v rodnej krajine – na Ukrajine. A tí nepriatelia sa nachádzajú na tých najvyšších funkciách. Stále častejšie hrozia, že pošlú Savčenkovú do väzenia

zabasit-savcenkovu

Tentoraz väzením sa vyhráža dosť kompetentná organizácia – Bezpečnostná služba Ukrajiny. Tajné služby Ukrajiny, jemne povedané, nasrdili informácie o tom, že Nadežda Savčenková mieni zverejniť zoznam ukrajinských zajatcov, ktorý jej odovzdali hlavy Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky počas rokovaní v Minsku. Správu o tom, že Savčenková mieni zverejniť tento zoznam, ako prvá zverejnila Národná služba spravodajstva Ukrajiny.

Vedenie Bezpečnostnej služby Ukrajiny zverejňovanie zoznamu ukrajinských zajatcov považuje, zdá sa, za totálnu zradu a vyhráža sa tými najtvrdšími opatreniami – až do basy. Uviedol to poradca šéfa Bezpečnostnej služby Ukrajiny Jurij Tandit. Prezradil, že aj jeho rezort má podobný zoznam, ale si neželá, aby bol zverejnený, pričom nevysvetlil, prečo by tieto informácie mali zostať tajné. Odvolal sa na nejaké nové zákony, ktoré obmedzujú zverejnenie citlivých informácií. Avšak ani tie zákony, ani to, prečo by sa tieto informácie dalo považovať za citlivé, nevysvetlil.

Na margo Sančenkovej sa však vyjadril celkom jasne: ak zoznam zverejní – hrozí jej basa! „Nemusíte pochybovať. Určite podnikneme príslušné opatrenia v rámci súčasnej legislatívy,“ hmlisto, ale pochmúrne vysvetlil Jurij Tandit v relácii ukrajinskej televíznej stanice 112 Ukrajina.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.