V rozhovore pre ukrajinskú televíziu News One Savčenková vyhlásila, že „prezidentská kancelária už dostala príkaz urobiť všetko pre to, aby ma zničili, zatkli (…), zlikvidovali fyzicky“. Uviedla tiež, že je pripravená na akýkoľvek vývoj a ničoho sa nebojí. „Poznám dátumy a dni, keď sa to stane. Nie som hlúpa, všetkému rozumiem. Nebojím sa a neprekvapujú ma špinavosti, ktoré sa dejú v našej politike,“ vyhlásila.

Meno Savčenkovej sa v posledných dňoch opäť začalo spomínať v súvislosti s tým, že 7. decembra tajne navštívila bieloruský Minsk, kde sa stretla s lídrami samozvaných proruských republík v Donbase – Igorom Plotnickým a Alexandrom Zacharčenkom, a to aj za účasti predstaviteľov Ruska. Tieto rokovania potvrdil aj Kremeľ.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na margo Savčenkovej iniciatívy uviedol, že jej stretnutia s lídrami samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky „neprospievajú ani jej osobne, ani Ukrajine“. „Nikomu nedovolím predstierať, že na Ukrajine je vnútorný konflikt a očisťovať (tak) Ruskú federáciu – bez ohľadu na to, akými mandátmi sa to zakrýva,“ vyhlásil Porošenko a vyjadril ľútosť nad udalosťami spojenými so Savčenkovou, ktorá podľa neho „prešla obrovskými skúškami“.

Dôsledkom Savčenkovej konania bolo aj jej vylúčenie z frakcie strany Vlasť v ukrajinskom parlamente, ktoré dnes v Kyjeve podľa agentúry Ukrinform oficiálne potvrdil predseda Najvyššej rady Andrij Parubij. Predmetom sporu medzi stranou a Savčenkovou bola možnosť viesť rokovania „s teroristami v Donbase“ na východe Ukrajiny. Strana Vlasť podľa jej predsedníčky Julije Tymošenkovej „bola a je“ toho názoru, že s „teroristami neslobodno rokovať. Sú to zločinci a mali by sa (za svoje činy) zodpovedať podľa zákona.“

Strana a Savčenková majú odlišný názor aj na možnosť uskutočnenia komunálnych volieb na tzv. dočasne okupovaných územiach Donbasu a na amnestiu pre proruských separatistov, ako aj na ďalšie témy. S výzvou nepliesť sa do minských rokovaní sa na Savčenkovú obrátili aj viacerí poslanci Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Vo vysielaní rozhlasovej stanice Deutsche Welle to dnes uviedol nemecký poslanec Karl-Georg Wellmann.

Savčenková strávila takmer dva roky vo vyšetrovacej väznici v Rusku a na jar tohto roku bola odsúdená na 22 rokov odňatia slobody za podiel na smrti dvojice ruských novinárov televízie VGTRK a z protizákonného prekročenia hraníc Ruskej federácie. Tento rok v máji sa na Ukrajinu vrátila ako hrdinka. Umožnila to výmena za dvoch odsúdených Rusov.