Doneck, Makejevka. 25. februára 2017 (HSP/Foto: Donecká informačná agentúra)

Ukrajinská poslankyňa Nadežda Savčenková a riaditeľ ukrajinského centra oslobodenia zajatcov „Dôstojnícky korpus“ Vladimír Ruban zasa prišli na návštevu do Donecku. Ako uviedli pre média, ich hlavným cieľom je výmena zajatcov

Ako uvádzajú donecké média, toto už nie je prvá návšteva Savčenkovej a Rubana v Donecku. Doneckí novinári so štipkou sarkazmu poukazujú na to, že Savčenkovej a Rubanovi určite viac ide o životy ukrajinských vojakov a civilistov, ako všetkým ostatným ukrajinským politikom dokopy – prezidentovi, predsedovi parlamentu, premiérovi, poslancom, ministrom, vojenským veliteľom a pod.

O možnostiach výmeny zajatcov Savčenková a Ruban rokovali s predstaviteľmi ministerstva štátnej bezpečnosti Doneckej ľudovej republiky. Na rozdiel od iných ukrajinských politikov, na výmenu zajatcov majú presne ten istý názor, ako v Donecku a Luhansku: zajatcov treba vymeniť podľa systému „všetkých za všetkých“. To ešte raz podčiarkli počas tlačovky po rokovaniach na ministerstve štátnej bezpečnosti DĽR.

Potom Savčenková a Ruban navštívili nápravno-výchovné zariadenie, kde sa nachádzajú ukrajinskí zajatci. Rozprávali sa s nimi osamote – bez prítomností médií a predstaviteľov doneckej administrácie. Ako potom povedali, sú spokojní s tým, že ukrajinskí zajatci majú dobré podmienky a zaobchádza sa s nimi celkom slušne. Doviezli pre nich aj darčeky od príbuzných a prisľúbili, že čoskoro ich vymenia za doneckých a luhanských vojakov, ktorí sa nachádzajú v ukrajinskom zajatí.

Potom Savčenková a Ruban navštívili Západné výchovno-nápravné zariadenie v meste Makejevka, kde sa nachádzajú Ukrajinci – civilisti, ktorí spáchali trestné činy na území Doneckej ľudovej republiky. Taktiež sa s nimi rozprávali o podmienkach, v ktorých sa nachádzajú počas odpykávania trestu. Aj v tomto prípade sa s nimi rozprávali sami – bez prítomnosti médií.

Počas tejto návštevy Savčenkovú a Rubana sprevádzali oficiálni doneckí predstavitelia, ako aj Ochrankyňa ľudských práv v Doneckej ľudovej republike Daria Morozovová. Pre domáce média poznamenala, že návšteva Savčenkovej a Rubana je vlastne súkromná návšteva, ich iniciatíva, pretože v Kyjeve ostatní politici nemajú žiaden záujem o výmenu zajatcov, nezaujíma ich osud ukrajinských občanov.

„Prišli, aby sa ešte raz na vlastné oči presvedčili, že ukrajinskí zajatci majú dobré podmienky, správajú sa tu k nim slušne. Touto návštevou Savčenková a Ruban sa snažia potlačiť kyjevské vedenie, aby konečne začalo plniť Minské dohody a zaoberať sa problémom zajatcov a aby všetci zajatci na obidvoch stranách sa čo najskôr vrátili domov. Pevne veríme, že sa tak skoro aj stane,“ zdôraznila Ochrankyňa ľudských práv v Doneckej ľudovej republike Daria Morozovová.

Eugen Rusnák