Saudský princ podporil návrh, aby ženy mohli riadiť vozidlo: “Veď už riadili aj ťavy”

Rijád 1. júna 2017 (HSP/rt/Foto: TASR/AP-Claude Paris)

Saudský princ Faisal Bin Abdullah vyhlásil svoju podporu ženám, aby šoférovali autá argumentujúc, že “ženy v minulosti už viedli aj vlastné ťavy”. Poznamenal tiež, že ženy sú “základmi spoločnosti” v Saudskej Arábii a “majú významné postavenie v islamskej civilizácii”
Ilustračné foto

“Zákaz pre ženy riadiť vozidlo sme vyhlásili my a ženy v minulosti používali vlastné ťavy. Ženy musia byť splnomocnené, pretože predstavujú viac ako polovicu spoločnosti a sú veľmi spoľahlivé,” uviedol saudský princ v rozhovore pre Rotana Khalijia TV v Rijáde, ktorý citoval denník Gulf News.
Podľa Faisala Bina Abdulláha, ktorý v rokoch 2009 až 2013 slúžil ako minister školstva v Saudskej Arábii, zmeny sú “nevyhnutné a vo všetkých prípadoch musia začať zvnútra”.
A pokračoval vo chválení žien: “Som veľmi hrdý na saudské ženy. Sú to matky, manželky a dcéry a ja sa k nim cítim obrovskú hrdosť v ich viere, presvedčeniach a záväzkoch v našej modernej dobe. Ženy v Saudskej Arábii sú základom spoločnosti a majú významné miesto v islamskej civilizácii.” Je presvedčený, že ženy “môžu uspieť vždy, keď majú príležitosť” a “musia dokázať svoj úspech a pozitívny vplyv na spoločnosť”.
Faisal Bin Abdullah nie je prvým členom saudskej vládnej kráľovskej rodiny, ktorý sa vyjadril v prospech zrušenia zákazu šoférovania pre ženy. V decembri roku 2016 vplyvný člen kráľovskej rodiny v Saudskej Arábii, princ Al-Waleed Bin Talal, vyzval Saudskú Arábiu, aby tento zákaz zrušila a povedal, že to vyčerpáva miliardy dolárov z ekonomiky. Odhaduje, že priemerná rodina v Saudskej Arábii každý mesiac vynakladá na šoféra cca 1 000 USD (3800 saudských rialov), preto je otázkou ekonomickej nevyhnutnosti, ako aj práv žien, aby sa zrušili obmedzenia.
No proti stojí korunný princ, pretože podľa neho Saudská Arábia nie je pripravená dovoliť ženám viesť vozidlá.
Saudská Arábia je jedinou krajinou na svete, kde ženy nemajú právo šoférovať, a aktivistky za práva žien sú zatknuté za to, že sa tomuto zákazu vzopreli. Hoci neexistuje žiadna formálna písomná legislatíva zakazujúca ženám jazdiť, nie sú im vydávané vodičské oprávnenia.

Ženy potrebujú súhlas opatrovníka, aby mohli vykonať množstvo svojich každodenných aktivít: od získania vzdelania alebo prijímania zamestnania až po otvorenie bankového účtu alebo prijímania lekárskej starostlivosti.
V máji sa však zaviedli niektoré reformné opatrenia, napríklad že ženy už nebudú potrebovať súhlas mužského opatrovníka na vykonávanie niektorých štátnych služieb. Súvisí to aj s tým, že Saudská Arábia bola vymenovaná do Komisie OSN pre postavenie žien.

ZDROJ >>

Komentujte :)