Rijád 30. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)
 
Saudský princ Mohammed bin Salman (MBS) sa síce na Západe prezentuje ako pokrokový monarcha, v skutočnosti však ide o pomerne agresívneho, vojny chtivého monarchu. “Prakticky na čokoľvek MBS siahne, rúca sa to ako domček z kariet, a tak nemožno vylúčiť, že hviezda korunného princa pomaly zapadá a kráľ ako svojho nástupcu nakoniec vyberie niekoho menej impulzívneho a uvážlivejšieho,” napísala o politike bin Salmana česká analytička Tereza Spencerová.

Ilustračné foto

Spencerová v príspevku na portáli Literárnich novin pripomenula, že nová správa OSN o Saudmi vedenej invázii do Jemenu dospela k záveru, že útočiaca koalícia pozabíjala značné počty civilistov a spáchala aj činy, ktoré sa “môžu rovnať vojnovým zločinom”. Správa pripomína, že saudské a pirátske jednotky zabili tisíce civilistov, mučili väzňov, znásilňovali a nasadzovali do bojov detských vojakov, v niektorých prípadoch ešte len osemročných, pričom pravidelne bombardujú obytné štvrte a “existuje len málo dôkazov o tom, že by sa snažili nejako minimalizovať civilné straty”. Saudi si pritom vraj sami vytvorili zoznam 30-tisíc civilných miest, vrátane utečeneckých táborov, nemocníc alebo škôl, ktoré nesmú byť zasiahnuté, ale pri náletoch samotných naň neberú ohľad.
“Správa OSN v zásade nadväzuje na dokument Human Rights Watch z minulého týždňa, podľa ktorého saudská koalícia ďalej porušuje ľudské práva a bráni vyšetrovaniu jej vlastných zločinov – čo pred rokmi potvrdila, samotná OSN a chýba jej akákoľvek dôveryhodnosť,” myslí si Tereza Spencerová.
Správa prichádza v čase, keď sa čoraz viac špekuluje o politickom prežití faktického vládcu Saudskej Arábie a hlavného strojcu agresie do Jemenu, korunného princa Muhammada bin Salmana. “Inak by totiž zrejme do médií neunikol záznam z princovej “porady”, na ktorej vyzval vysokých dôstojníkov svojej armády, aby si medzinárodnú kritiku saudských náletov v Jemene nevšímali.”
Podľa portálu Alchalídž, ktorý podľa všetkého nie je voči kráľovskej rodine nepriateľský a únik zverejnil, MBS vyhlásil: “Chceme silne ovplyvniť vedomie budúcich generácií Jemenčanov. Chceme, aby sa tamojšie deti a ženy, rovnako ako muži, zachveli hrôzou zakaždým, keď počujú o Saudskej Arábii.” Tieto slová zazneli len pár dní po tom, čo saudské nálety zmasakrovali vyše 40 detí v školskom autobuse a ďalšie desiatky detí v utečeneckom tábore pri prístave Hodjeda… “Možnože za únikom stojí sám MBS, ktorý chce ukázať, že sa len tak “zlomiť nenechá”.”
“Avšak, obvinenie z vojnových zločinov v Jemene nie je jediným princovým problémom. V týždni sa ukázalo, že jeho otec a ešte stále oficiálne panovník zrušil časť princových “reforiem” a odložil opatrný vstup saudského ropného konglomerátu Aramco na burzu. Kráľ sa vraj obáva, že by totiž muselo nasledovať zverejnenie finančných záležitostí. Pritom vstup Aramco na burzu bol stredobodom princových ekonomických plánov na radikálnu premenu saudskej ekonomiky, respektíve zníženie jej totálnej závislosti na predaji ropy.”
Priame zahraničné investície do Saudskej Arábie ale klesajú už od chvíle, keď MBS nechal v rijádskej Ritz-Carltone uväzniť najbohatšieho muža svojho kráľovstva, aby si musel vykúpiť slobodu miliardami do “štátneho” rozpočtu, a s nim zavrel okrem iného aj Saada Harírího, premiéra inak zvrchovaného Libanonu. “A nedávny ostrý spor s Kanadou, ktorá vyzvala “len” na prepustenie väznených aktivistiek za ženské práva, už len dokreslila skutočnosť, že namiesto “reformátora” kráľovstvo vedie v skutočnosti impulzívny tyran. A kráľ navyše nedávno kritizoval princa aj tým, že odmietol obetovať “palestínsku otázku” výmenou za zlepšenie vzťahov s Izraelom. Za takých okolností, keď je vedenie krajiny viac než neisté, by asi akcie Aramco na “dračku” nešli, nehovoriac o skutočnosti, že hodnota saudskej (a všeobecne) ropy bude klesať s rozvojom elektromobilov. Namiesto miliárd za päťpercentný podiel v Aramco tak naopak Saudovia žiadajú vo svete o pôžičky vo výške 11 miliárd dolárov…”
Spencerová píše, že prakticky na čokoľvek MBS siahne, rúca sa to ako domček z kariet, a tak nemožno vylúčiť, že jeho hviezda pomaly zapadá a kráľ ako svojho nástupcu nakoniec vyberie niekoho menej impulzívneho a uvážlivejšiieho. “Než sa tak ale prípadne stane, možno predpokladať, že bude OSN za svoju opovážlivu správu o vojnových zločinoch v Jemene napádaná, prinajmenšom zrušením alebo znížením saudských finančných príspevkov. Pri tom všetkom má MBS ale stále podporu aspoň Bieleho domu, ktorú si kúpil za stovky miliárd zbrojných zákaziek, a tak Pentagon dáva najavo, že bude Saudov v ich agresii podporovať ďalej…
 
Príspevok Saudský princ: Jemenské deti sa pred nami musia triasť od strachu! zobrazený najskôr Hlavné správy.