Rijád 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)

Saudskoarabský princ Walíd bin Talál vyzval na “okamžité” zrušenie zákazu šoférovania žien v krajine, pričom zdôraznil, že toto opatrenie je podobné odopieraniu vzdelania príslušníčkam nežného pohlavia.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Informoval o tom dnes britský denník The Guardian. “Koniec diskusie, nastal čas na to, aby ženy opäť šoférovali. Ide o porušovanie práv človeka, podobne ako odopieranie vzdelania či osobnej identity. Tieto spoločenské tradície sú reštriktívnejšie, než čo je zákonne dovolené náboženskými príkazmi,” napísal na Twitteri miliardársky princ.

Walíd bin Talál je nezvyčajne priamočiarym členom saudskoarabskej kráľovskej rodiny. Hoci nezastáva nijakú politickú pozíciu, je predsedom spoločnosti Kingdom Holding. Princ je filantropom a dlhoročným obhajcom práv žien vo svojej krajine, ktorá ako jediná na svete zakazuje ženám šoférovať.

Synovec saudskoarabského kráľa zároveň načrtol aj ekonomické dôsledky toho, že sa tamojšie ženy musia spoliehať na “zahraničných” súkromných šoférov a taxíky. Hoci ich manželia sa môžu krátkodobo uvoľniť z práce, aby ich prepravili automobilom, podľa princa to oslabuje produktivitu.

“Povoliť ženám viesť vozidlo je v súčasnosti už naliehavou spoločenskou požiadavkou, ktorá vyvstáva na pozadí aktuálnych hospodárskych okolností,” doložil bin Talál. Kráľovstvo v apríli ohlásilo plán diverzifikovať do roku 2030 svoje hospodárstvo a zamestnať v ňom viac žien.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.