Moskva 4. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ivan Sekretarev)

Saudskoarabský kráľ Salmán pricestoval dnes na návštevu Ruska. Ide o historicky prvú štátnu návštevu saudskoarabského monarchu v Ruskej federácii, informuje agentúra DPA.
Na snímke saudskoarabský kráľ Salmán

Salmán, ktorého lietadlo pristálo na moskovskom letisku Vnukovo, sa vo štvrtok stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Obe krajiny počas kráľovho pobytu v Rusku podpíšu niekoľko bilaterálnych dohôd.
Kráľa sprevádza niekoľko ministrov vrátane šéfa diplomacie Ádila Džubajra, ministra pre obchod a investície Mádžida Kassábího a ministra energetiky Chálida Fáliha.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívil Saudskú Arábiu v septembri v rámci svojej cesty po Blízkom východe. S miestnymi predstaviteľmi rokoval o situácii v regióne vrátane sýrskeho konfliktu, ako aj niekoľkomesačných diplomatických roztržiek medzi niekoľkými arabskými krajinami a Katarom.
Putin zavítal do saudskoarabského hlavného mesta Rijád v roku 2007; ide dosiaľ o jedinú štátnu návštevu ruského lídra v tomto kráľovstve bohatom na ropu, uvádza DPA. Bývalý Sovietsky zväz bol prvou krajinou sveta, ktorá v roku 1926 uznala nezávislosť Saudskej Arábie. Kráľovstvo bolo oficiálne založené až v roku 1932.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov minulý týždeň uviedol, že Moskva pripisuje Salmánovej návšteve veľkú dôležitosť. Podľa neho je Saudská Arábia jednou z vedúcich arabských krajín a zohráva dôležitú úlohu v arabských záležitostiach.
Kráľ Salmán plánuje navštíviť aj amerického prezidenta Donalda Trumpa, a to začiatkom budúceho roka. Saudská Arábia bola prvou zastávkou na prvej zahraničnej ceste Trumpa od jeho januárového nástupu do funkcie prezidenta.
Saudská Arábia – rovnako ako USA – podporuje v sýrskej občianskej vojne sily bojujúce proti režimu prezidenta Bašára Asada, ktoré zasa podporuje Rusko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.