Rijád/Paríž 20. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yoan Valat)
 
Saudskoarabský kráľ Salmán sa v pondelok postavil za korunného princa a zahrnul chválou súdnictvo monarchie. Išlo o jeho prvé verejné vyjadrenia od vraždy kritického novinára Džamála Chášukdžího, ktorá vrhla kráľovstvo do jednej z jeho najhorších kríz. Informovala o tom tlačová agentúra AFP

Na snímke saudskoarabský kráľ Salmán

Prokurátor minulý týždeň očistil meno korunného princa Muhammada bin Salmána, kráľovho syna, keď vyhlásil, že sa nijako nepodieľal na vražde novinára na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule 2. októbra – avšak americká Ústredná spravodajská služba (CIA) údajne dospela k záveru, že vraždu nariadil práve korunný princ.
Prokurátor žiada tresty smrti pre päť mužov, oznámil aj obžalobu 11 ľudí a dodal, že v súvislosti s vraždou je vo väzbe 21 osôb.
“Kráľovstvo bolo založené na islamských princípoch spravodlivosti a rovnosti a sme hrdí na úsilie súdnictva aj prokuratúry,” povedal 82-ročný kráľ Salmán v každoročnom prejave pred radou Šúrá, čo je najvyšší poradný orgán panovníka.
“Zabezpečíme, aby sa táto krajina nikdy neodchýlila od uplatňovania Božieho zákona bez rozdielu (pôvodu a postavenia ľudí),” dodal kráľ, ale v príhovore nespomenul konkrétne vraždu novinára denníka Washington Post.
V Saudskej Arábii, absolútnej monarchii, má jedine kráľ právomoc odstaviť korunného princa, ale už viackrát naznačil, že nemá v úmysle to urobiť. A práve korunný princ Muhammad čelí celosvetovej intenzívnej kritike za vraždu Chášukdžího.
Kráľ v prejave ocenil svojho syna za program ekonomických reforiem, ktorých cieľom je zvýšiť zamestnanosť rýchlo pribúdajúceho mladého obyvateľstva a pripraviť kráľovstvo na existenciu po skončení ropnej éry.
Televízia al-Arabíja, vlastnená Saudskou Arábiou, informovala, že korunný princ sa zúčastní na blížiacom sa summite lídrov zo skupiny krajín G20 v Argentíne koncom mesiaca a bude to jeho prvá zahraničná cesta po vražde.
Princ sa na dvojdňovom summite 30. novembra a 1. decembra stretne tvárou v tvár so svetovými lídrami z Turecka – ktoré stupňuje nátlak na kráľovstvo -, zo Spojených štátov a ďalších európskych krajín.
Podľa tureckých predstaviteľov zvukové nahrávky zachytávajú, že saudskoarabské komando brutálne udusilo alebo zaškrtilo Chášukdžího hneď po jeho príchode na konzulát a telo rozštvrtilo.
Francúzsko plánuje zaviesť sankcie proti Saudskej Arábii za vraždu novinára Chášukdžího. V pondelok večer to oznámil francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.
Francúzsko koná v zhode s Nemeckom a “my sa z našej strany veľmi rýchlo rozhodneme o určitom počte sankcií”, povedal minister pre rozhlasovú stanicu Europe 1.
Nemecko zavádza zákaz vstupu pre 18 saudskoarabských občanov, ktorí sú spájaní s vraždou novinára.
Le Drian dodal, že okrem zavedenia sankcií Francúzi žiadajú, aby “bola odhalená celá pravda o tom, čo sa stalo Chášukdžímu”.
Saudská Arábia je jedným z najdôležitejších zákazníkov francúzskeho zbrojárskeho priemyslu. Kráľovstvo vlani nakúpilo od Francúzska zbrane za 1,38 miliardy eur, uviedla tlačová agentúra DPA.
 
Príspevok Saudskoarabský kráľ podporil svojho syna, napriek pobúreniu z vraždy novinára zobrazený najskôr Hlavné správy.