Paríž/Rijád 8. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Presidency Press Service/Pool Photo via AP)
 
Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán pricestoval v nedeľu do Paríža, odkiaľ začína svoje európske turné. Krátko predtým strávil tri týždne pobytom v Spojených štátoch, kde hľadal spojenectvo voči rivalovi svojho kráľovstva Iránu, napísala agentúra Reuters.

Na snímke saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán

Korunného princa privítal na letisku francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, ktorý s princom Muhammadom ako ministrom obrany úzko spolupracoval v predchádzajúcej francúzskej vláde, informovala na Twiterri saudskoarabská diplomacia.
Princ Muhammad, ktorý slúži ako minister obrany a tiež kontroluje ekonomickú a energetickú politiku tohto vývozcu ropy, sa neskôr v priebehu týždňa presunie do Španielska.
Muhammad bude v utorok na formálnom obede s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom hovoriť o “novom strategickom partnerstve”, s osobitným zreteľom na investície v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a digitálnej ekonomiky, oznámila vo vyhlásení kancelária Elyzejského paláca v Paríži. Zúčastní sa kultúrnych podujatí a hospodárskeho fóra.
Na nedeľu sú v Paríži naplánované protestné podujatia aktivistov. Francúzski poslanci a ľudskoprávne skupiny tlačia na prezidenta Macrona v súvislosti s predajom zbraní medzinárodnej koalícii pod velením Rijádu, ktorá v Jemene bojuje proti Iránom podporovaným šiitským povstalcom – húsíom.
Francúzsko je jedným z hlavných dodávateľov zbraní pre Saudskú Arábiu.
 
Príspevok Saudskoarabský korunný princ pricestoval do Francúzska zobrazený najskôr Hlavné správy.