Saudská Arábia: V Mekke sa skončila päťdňová moslimská púť hadždž

Mekka 3. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Khalil Hamra)

V saudskoarabskom meste Mekka sa dnes skončila každoročná päťdňová moslimská púť hadždž. Oficiálny koniec púte na tlačovej konferencii v Mekke oznámil guvernér tohto mesta Chálid aj-Fajsal s tým, že tento rok nedošlo na hadždži k nijakým zraneniam, informovala agentúra AP
Ilustračné foto

Päťdňová púť pozostáva zo série rituálov, ktoré majú očistiť dušu od hriechov a prehĺbiť pocit rovnosti a bratstva medzi moslimami. Púť musia absolvovať raz život všetci moslimovia, ak im to dovoľuje zdravie a majú na ňu dostatok financií. Po skončení púte veriaci obetujú zviera a zúčastnia sa na oslavách sviatku Íd al-adhá.
Podľa saudskoarabských úradov sa tohtoročnej púte za prísnych bezpečnostných opatrení zúčastnilo približne 2,3 milióna moslimov.
Saudskoarabská vláda v posledných rokoch investovala miliardy dolárov do zlepšenia bezpečnostných opatrení počas púte, a to najmä v údolí Miná vzdialenom sedem kilometrov od Mekky, kde sa vykonáva jeden z posledných obradov islamskej púte hadždž – symbolické kameňovanie satana. V roku 2015 tam totiž došlo k tlačenici, v ktorej podľa niektorých odhadov zahynulo až 2000 ľudí.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.