Džidda 7. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Ženy v Saudskej Arábii budú môcť už o niekoľko mesiacov šoférovať vďaka nariadeniu, ktorým saudskoarabský kráľ Salmán vlani zrušil dlhoročný zákaz riadenia motorových vozidiel ženami. Iffatina univerzita vo veľkomeste Džidda pre to pripravila kurz, na ktorom sa teraz Saudskoarabky učia základy šoférovania.
Ilustračné foto

Kurz prebieha tento týždeň v čisto ženskom kampuse na zmienenej univerzite. Desiatky saudskoarabských študentiek odeté do dlhých voľných čiernych šiat – ako to vyžadujú pravidlá – sa tam učia pripútať, skontrolovať si spätné zrkadlá či zľahka zabrzdiť.
Väčšina z účastníčok kurzu sponzorovaného automobilovou spoločnosťou Ford sedí za volantom vôbec po prvý raz. Obdobné kurzy v nadchádzajúcom období zrejme zorganizujú aj ďalšie ženské univerzity v Saudskej Arábii, čakajúce v tomto smere na usmernenia zo strany vlády, priblížila v stredu agentúra AP.
Zrušenie zákazu šoférovania žien ohlásil saudskoarabský kráľ Salmán v septembri a vstúpi do platnosti v júni.
Zrušenie zákazu patrí k sérii reforiem zameraných na väčšie práva žien, ktoré sú pripisované vplyvnému saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi, a do platnosti vstúpia v priebehu tohto roka.
Cieľom týchto reforiem je tiež zlepšiť obraz kráľovstva v zahraničí, prilákať doň zahraničných investorov, posilniť účasť žien v pracovnom procese a zvýšiť výdavky tamojších domácností po tom, ako bola Saudská Arábia nútená prijať sériu úsporných opatrení v dôsledku poklesu cien ropy.
Zákaz šoférovania predstavoval jednu z najviditeľnejších foriem diskriminácie voči ženám v Saudskej Arábii, kde tie v súlade s platným zákonom o tzv. poručníctve nesmú bez konečného súhlasu mužského príbuzného vycestovať do zahraničia, získať pas či uzavrieť manželstvo, vysvetľuje AP.
Zákaz šoférovania pre ženy vyšiel saudskoarabské rodiny pomerne draho. Tie bohatšie si najímali šoférov a ďalšie využívali taxislužby či iné spôsoby spoločnej prepravy. Mnohé zo žien musel do práce i na bežné pochôdzky voziť manžel, prípadne syn.