New York 30. marca 2018 (HSP/Foto: TASR-Jonathan Ernst/Pool photo via AP)
 
Saudská Arábia a SoftBank Group Corp. podpísali memorandum o porozumení s cieľom vybudovať obrovskú solárnu elektráreň za odhadovaných 200 miliárd dolárov, ktorá bude najväčšou na svete, uvádza Bloomberg

Na snímke saudský korunný princ Mohammed bin Salmán

Zakladateľ spoločnosti SoftBank Masajoši Son predstavil projekt v newyorskom Plaza Hotel na ceremónii so saudským korunným princom Mohammedom Bin Salmanom, ktorý aj takto preukázal svoje úsilie o diverzifikáciu saudskej ekonomiky v rámci kampane Vision 2030 so zameraním na odvykanie závislosti od ropy prístupom k obnoviteľným zdrojom energie.
Saudské kráľovstvo sa dlhé roky snažilo o čistú energiu, ale až v roku 2017 boli prijaté prvé projekty a začali sa ponuky na výstavbu 300-megawattovej elektrárne. No tá od SoftBank plánuje 200-gigawattový projekt, ktorý by tak vyrobil viac ako dvojnásobok toho, čo vyrobil globálny fotovoltaický priemysel za minulý rok, podľa údajov od Bloomberg New Energy Finance.
“Je to obrovský krok v ľudskej histórii,” vyhlásil saudský korunný princ Mohamed. “Je to odvážne, riskantné a dúfame, že sa nám to podarí.”
Spustením jej prevádzky by sa podľa údajov BNEF takmer strojnásobila kapacita výroby elektrickej energie v Saudskej Arábii, ktorá v roku 2016 dosiahla 77 gigawattov. Asi dve tretiny toho sú generované zemným plynom, zvyšok pochádza z ropy.
Masajoši Son pochválil “schopných saudských inžinierov a obrovskú víziu krajiny”, ktorá môže takto efektívne využiť silu slnečných lúčov zalievajúcich jej rozsiahle oblasti. Uviedol, že plánovaný projekt výroby elektrickej energie zahŕňa aj konštruovanie solárnych panelov a zariadení a ušetrí náklady na energiu o 40 miliárd dolárov. Maximálna kapacita elektrárne by sa dosiahla do roku 2030.
Japonský investor propaguje čistú energiu od jadrovej katastrofy v Fukušime v roku 2011 a nedávno dokončil 50-megawattovú veternú elektráreň v Mongolsku. Presadzuje tiež plán nazvaný “Asia Super Grid” na pripojenie ázijských krajín cez siete podmorských káblov na distribúciu čistej energie.
Spoločnosť SoftBank plánuje investovať až 25 miliárd dolárov počas nasledujúcich troch až štyroch rokov. Navyše sumou 15 miliárd dolárov podporí výstavbu nového mesta Neom na pobreží Červeného mora.
Saudská Arábia okrem toho plánuje vybudovať v najbližších 25 rokoch najmenej 16 jadrových reaktorov za cenu viac ako 80 miliárd dolárov.
 
Príspevok Saudská Arábia spraví “obrovský krok”, vybuduje obrovskú solárnu elektráreň zobrazený najskôr Hlavné správy.