Brusel/Rijád 12. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Saudská Arábia súhlasila, že sa vzdá kontroly nad najväčšou mešitou v Belgicku. Rijád sa chce týmto spôsobom zbaviť svojej negatívnej reputácie globálneho vývozcu ultrakonzervatívneho islamu, napísala v pondelok agentúra Reuters.
Ilustračné foto

Belgicko prenajalo Veľkú mešitu v Bruseli Saudskej Arábii v roku 1969. Tým poskytlo Rijádom podporovaným imámom prístup k stále sa rozrastajúcej komunite moslimských imigrantov výmenou za lacnejšiu ropu pre belgický priemysel.
Brusel však teraz požaduje, aby Rijád ukončil prepojenie s touto mešitou, nachádzajúcou sa neďaleko ústredia Európskej únie v Bruseli, pre obavy zo šírenia a pestovania islamského radikalizmu.
Predstavení mešity obvinenia z podpory násilia odmietajú. Európske vlády sa stali obozretnejšími od islamistických teroristických útokov v Paríži a Bruseli z rokov 2015-2016.
Rýchle prijatie požiadavky Rijádom podľa agentúry Reuters naznačuje, že kráľovstvo je pripravené podporovať umiernený výklad islamu. To je aj jedným z nedávnych prísľubov saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána ohľadom transformácie krajiny a zníženia jej závislosti od globálneho predaja ropy a energetických komodít.
Dohoda medzi Bruselom a Rijádom prichádza v rovnakom čase ako nová iniciatíva Saudskej Arábie, ktorej detaily neboli zverejnené. Západní činitelia ju pre Reuters popísali ako snahu Rijádu o ukončenie podpory mešít a náboženských škôl v zahraničí, ktoré sú obviňované zo šírenia radikálnych myšlienok.
Detaily týkajúce sa odovzdania kontroly nad bruselskou mešitou sú stále predmetom rokovania, verejnosť však o nich bude informovaná ešte tento mesiac, uviedol belgický minister vnútra Jan Jambon.
Predtým, ako sa kontroly nad Veľkou mešitou v Bruseli ujala Saudská Arábia, budova predstavovala nevyužívaný pozostatok Svetovej výstavy z roku 1889 – Orientálny pavilón.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.