Bratislava 3. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Navrhované zmeny v pracovnej zdravotnej službe neodľahčia podnikateľov finančne ani administratívne. Tvrdí to podpredsedníčka SaS Jana Kiššová, kritizuje novelu zákona z dielne ministerstva zdravotníctva. “Zmeny sú len kozmetickými úpravami,” uviedla s tým, že takto sa podnikateľské prostredie zlepšovať nemá. Kiššová je totiž za úplné zrušenie pracovnej zdravotnej služby v niektorých kategóriách rizikovosti práce. Ministerské úpravy označila za alibistické.
Na snímke podpredsedníčka SaS Jana Kiššová

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby pracovnú zdravotnú službu nemuseli zamestnávatelia zaobstarať pre väčšinu zamestnancov trvalým zmluvným vzťahom. Zamestnávateľov pracovníkov v prvej a druhej kategórii rizikovosti práce chcel rezort podľa jeho tvrdení odľahčiť, posudzovať riziko z práce sa tu teraz musí raz ročne. Po novom sa to má v prvej kategórii robiť iba jednorazovo a pri podstatnej zmene práce, v druhej kategórii sa má riziko posudzovať raz za 18 mesiacov. Pri tretej a štvrtej by to malo byť najmenej raz za rok.
SaS s tým nesúhlasí a do parlamentu chce predložiť vlastný návrh. Ten hovorí o úplnom zrušení pracovnej zdravotnej služby v prvej a druhej kategórii, podnikateľom to podľa strany prinesie väčšiu úľavu ako súčasný ministerský návrh.
Novela zákona, ktorú schválila vláda a ešte ju bude musieť prerokovať parlament, by mala vstúpiť do účinnosti v decembri tohto roka. Prioritou kontroly orgánov sa majú stať nie zmluvy zamestnávateľov s pracovnou zdravotnou službou, ale posudky o riziku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.