Bratislava 14. novembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Potvrdzujú sa obavy strany Sloboda a Solidarita (SaS), že ministerstvo obrany pod vedením generálneho tajomníka služobného úradu Jána Hoľka zrušilo dohodnutý nákup švédskych Gripenov len preto, aby mohlo predĺžiť abonentnú zmluvu na údržbu ruských MiGov a s ňou spojené nekalé kšefty a provízie

Na snímke Ľubomír Galko

Proruský smer predsedu predsedu NR SR a SNS Andreja Danka, ktorý je v rozpore s oficiálnou zahranično-politickou líniou Slovenska, má podľa SaS aj svoje ekonomické vysvetlenie. „Je jedno, pod akou zámienkou, ale logickým vyústením tejto politiky bude krach nákupu amerických stíhačiek F-16, pretože SNS vzhľadom na jej proruruskú orientáciu nemá záujem posilniť obranyschopnosť Slovenskej republiky v rámci Severoatlantickej aliancie,“ povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.
Strana SaS, vychádzajúc z opakovaných chýb nominantov SNS, žiada predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby rezort obrany vyňal z pôsobnosti Slovenskej národnej strany, lebo táto strana hrubo poškodzuje záujmy Slovenskej republiky, jej obranyschopnosť i reputáciu v očiach spojencov.
„Na Slovensku bol v tejto súvislosti už vytvorený precedens, keď SNS po opakovaných zlyhaniach svojich nominantov prišla v kauze zlodejského predaja emisných povoleniek v prvej Ficovej vláde o rezort životného prostredia,“ tvrdí tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Galko.
Liberáli zároveň žiadajú, aby vláda do obstarania nových stíhačiek pre Ozbrojené sily SR zabezpečila ochranu slovenského vzdušného priestoru prostredníctvom voľných kapacít našich spojencov v NATO.
 
Príspevok SaS: Žiadame premiéra, aby rezort obrany odňal SNS. Ochranu vzdušného priestoru do obstarania stíhačiek zabezpečte voľnými kapacitami NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.