Bratislava 12. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)
 
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada premiéra Petra Pellegriniho, aby odvolal Petra Gajdoša z postu ministra obrany. Dôvodom je, že minister Gajdoš odmietol finančnú pomoc Spojených štátov amerických vo výške 105 miliónov dolárov na modernizáciu vojenských letísk. Redakciu informoval Róbert Buček, vedúci Komunikačného oddelenia a hovorca SaS

Na snímke Ľubomír Galko (SaS)

„Toto je jasný krok proti obranyschopnosti Slovenska a i proti našim spojencom v Severoatlantickej aliancii. Peter Gajdoš ako generál a bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR preukázal trestuhodnú neznalosť zásad kolektívnej obrany a zároveň klame verejnosť tvrdeniami, že prijatím pomoci by došlo k ohrozeniu či dokonca k obmedzeniu suverenity Slovenskej republiky,“ uviedol podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko.
Podľa Ľ. Galka je to však presne naopak. Suverenita Slovenskej republiky je ohrozená, ak je naša vojenská infraštruktúra a technické zázemie v nevyhovujúcom stave.
„Minister Gajdoš sa správa presne v intenciách záujmov Ruskej federácie, ak tvrdí, že prijatím americkej pomoci by sa vytvorili právne podmienky pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas. Je to ďalšie klamstvo. Zároveň ide o perfídnu hru s primitívnym antiamerikanizmom, ktorá ignoruje fakt, že bezpečnostné hrozby voči slovenskej suverenite nemajú pôvod na Západe, ale na Východe,“ tvrdí poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
Poslanec NR SR za SaS a člen zahraničného parlamentného výboru Peter Osuský sa navyše pýta: „Ktorá západná krajina pošle umierať svojich synov a dcéry za slovenskú slobodu, ak sa slovenskí vládni politici správajú voči nej ako k nepriateľovi, nehovoriac o tom, že demoralizujú vlastné obyvateľstvo?“
Podľa strany SaS je povinnosťou vlády Petra Pellegriniho a jeho osobne zastaviť demontáž bezpečnostných základov Slovenskej republiky, ktorú uskutočňujú nominanti SNS na ministerstve obrany.
„Nestačí len kroky ministra obrany Gajdoša kritizovať, je čas konať,“ uzavreli liberáli.
 
Príspevok SaS: Žiadame premiéra, aby odvolal Petra Gajdoša, pretože odmietol financie USA zobrazený najskôr Hlavné správy.