Bratislava 14. februára 2019 (HSP/Foto:Facebook – Andrej Danko)
 
Predseda SNS a Národnej rady SR Andrej Danko v rámci svojej ďalšej návštevy Ruska si položil niekoľko rečníckych otázok, ktoré jednoznačne dokazujú, že nechápe ani ekonomické, ani politické väzby Slovenska s okolitým svetom, tvrdí strana Sloboda a Solidarita, informuje Róbert Buček, vedúci Komunikačného oddelenia a hovorca SaS

Na snímke Andrej Danko a Sergej Lavrov

„Predseda NR SR Andrej Danko sa opýtal, kde inde majú chodiť naši podnikatelia, kde inde máme hľadať odbytisko, ak nie v Rusku. Treba však povedať dve veci. Ťažiskom slovenského exportu je Európska únia, kam smeruje vyše 80 percent exportu a odkiaľ pochádza zhruba 60 percent dovozu. Po druhé, normálne fungujúce firmy na Slovensku nepotrebujú predsedu parlamentu na to, aby si našli v Rusku odbytiská, pretože svet sa zmenil a socialistická RVHP už neexistuje,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
Predsedu Slovenskej národnej strany potrebujú podľa liberálov pre svoj obchod v Rusku len im spriaznené firmy, ktoré profitujú na štátnych zákazkách. Od základu je preto absurdná ďalšia Dankova rečnícka otázka: „Kde inde máme fungovať, získavať skúsenosti ako v Rusku?“
„V nedemokratickom štáte, ovládanom oligarchami s chatrnou ekonomikou, z ktorej majú úžitok len vyvolení, pričom obyčajní Rusi často žijú v chudobe, môžu získavať skúsenosti len politici mentálne ukotvení v politickom svete, kde sa pohŕda slobodou, demokraciou, a teda aj občanmi,“ povedala podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Strana SaS žiada predsedu vlády Petra Pellegriniho a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby výroky Andreja Danka odmietli a aspoň trochu tak bránili povesť Slovenska pred domácou i zahraničnou verejnosťou.
 
Príspevok SaS: Žiadame Pellegriniho a Lajčáka, aby odsúdili výroky Danka v rámci návštevy Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.