Bratislava 4. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
 
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, aby s okamžitou platnosťou požiadal vietnamského veľvyslanca o odchod zo Slovenska a naplnil tak avizované konzekvencie v dvojstranných vzťahoch s Vietnamom

Na snímke predseda SaS Richard Sulík

Tento krok, ako aj ďalšie kroky na pôde Európskej únie, majú byť podľa SaS odpoveď na klamstvá Hanoja v kauze únosu vietnamského občana Trinha Xuana Thanha z Nemecka cez Slovensko do Vietnamu. Stanovisko strany poskytol hovorca Róbert Buček.
SaS pripomína aj vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho, ktorý povedal, že vietnamský veľvyslanec na Slovensku potvrdil, že unesený občan nebol súčasťou delegácie, ktorá využila vládne lietadlo na presun do Moskvy. T. X. Thanh sa podľa Pellegriniho a veľvyslanca ani nikdy nemal na území Slovenska nachádzať. “Nemecký súd však na základe dôkazov nedávno rozhodol, že Trinh Xuan Thanh bol do Vietnamu z Nemecka unesený cez Slovensko, a to slovenským vládnym špeciálom,” uvádza sa v tlačovej správe.
„Znamená to, že Vietnam bezprecedentne klamal slovenskú vládu. Takisto pripomíname, že Vietnam nikdy neodpovedal ani na otázku ministra Lajčáka, akým spôsobom sa občan Thanh do Vietnamu dostal, keďže je známe, že tam bol odsúdený na doživotie,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus. Podľa Klusa je zarážajúce, že slovenská vláda upadla v tejto citlivej medzinárodnej kauze do apatie miesto toho, aby sebavedomo chránila povesť i záujmy Slovenska.
 
Príspevok SaS žiada okamžitý odchod vietnamského veľvyslanca zobrazený najskôr Hlavné správy.