Bratislava 12. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Opozičnej strane Sloboda a Solidarita (SaS) sa nepáči, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa vrátil do vlády, ktorá útočí na médiá a mimovládne organizácie, ktorá podkopáva trhové princípy slovenskej ekonomiky a odkláňa sa od demokratických noriem správy vecí verejných

Na snímke Miroslav Lajčák

„Vrátil sa do vlády, ktorá má chaos v zahranično-politickej orientácii Slovenska a ktorá dokonca nie je jednotná ani v nazeraní na takzvaný migračný pakt, pre ktorý podal demisiu. Miroslav Lajčák stiahnutím svojej demisie stratil rešpekt nielen pred verejnosťou, ale najmä v rámci vládnej koalície,” uviedol Sulík
“Faktickým ministrom zahraničných vecí sa tak stáva predseda SNS a podvodník s titulom JUDr. Andrej Danko. Ten istý Danko, ktorý je vďačnou figúrkou v ruskej štátnej propagande,dodal.
 
Na tvorbe bezpečnostnej stratégie sa podieľali ministerstvá, experti, mimovládne organizácie a spravodajské služby
Podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko zároveň pripomenul, že vládna koalícia pred dvoma týždňami odmietla rokovať v parlamente o návrhu Obrannej stratégie SR a návrhu Bezpečnostnej stratégie SR so zdôvodnením, že tieto vládou schválené dokumenty predložili opoziční poslanci a nie vláda.
„Ako je známe, proti stratégiám sa postavila SNS, lebo označujú Rusko za hrozbu. Žiadame ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby v mene vlády predložil oba vládou schválené dokumenty na nasledujúcu schôdzu parlamentu. Poslanci strany SaS sú pripravení ich podporiť,“ uzavrel Galko.
Na vypracovaní bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky sa podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Borisa Gandela podieľali ministerstvá, experti, mimovládne organizácie a spravodajské služby. Ktoré mimovládne organizácie sa na tvorbe stratégie podieľali hovorca neupresnil.
Poslanec SNS Pavol Paška však žiada stratégiu prepracovať, pretože označuje Rusko za hrozbu pre Slovensko. SNS ju podľa jeho slov neschválali, ak nedôjde k jej zmene.

Príspevok SaS žiada Lajčáka, aby predložil do NR SR bezpečnostnú stratégiu, na tvorbe ktorej sa podieľali aj mimovládky zobrazený najskôr Hlavné správy.