Bratislava 28. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Výstavbu bratislavského obchvatu D4/R7 už od začiatku sprevádzajú problémy a podozrenia, že životné prostredie a zdravie ľudí, ktorí bývajú v oblasti výstavby, nie sú v tomto prípade prioritou. Tento obraz dokreslila aj dnešná policajná razia, ktorá bola vykonaná v súvislosti s podozrením, že na stavbu diaľnice sa vozí kontaminovaný odpad. Vo svojom stanovisku to uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS)

Na snímke poslankyňa NR SR Anna Zemanová (SaS)

„Dlhodobo upriamujeme pozornosť na to, že spôsob, akým sa diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7 stavia, je veľkým hazardom so zásobami pitnej vody na Žitnom ostrove a so zdravím ľudí, ktorí v tejto oblasti žijú,“ tvrdí poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová. Ako príklad uvádza podozrenia z nezákonnej ťažby štrku, pochybné udeľovanie povolení v rozpore s procesom EIA, či podozrenia z vozenia kontaminovanej zeme na stavbu.
„V súvislosti s vývozom nebezpečného materiálu sme v októbri apelovali na kontrolné orgány ministerstva životného prostredia a žiadali, aby tieto podozrenia okamžite preverili, prípadne stavbu pozastavili. Odvtedy prešlo niekoľko mesiacov, pričom ticho prerušila až policajná razia. Ani tá nám však nedáva prísľub, že sa niečo zmení,“ povedala A. Zemanová
SaS vyzýva ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, ministra dopravy Árpáda Érséka a ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby konali a urobili okamžitú nápravu. „Každou ďalšou hodinou ľahostajnosti hrozí, že nebezpečný odpad presiakne do podzemných vôd. Zdravie ľudí, ktorí v tejto oblasti žijú, a kvalita našich vôd je v stávke, ktorú si nemôžeme dovoliť,“ uzavreli liberáli.
 
Príspevok SaS: Zdravie a pitná voda sú pre obchvat D4/R7 v stávke zobrazený najskôr Hlavné správy.