Bratislava 13. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Strana Sloboda a Solidarita sa pripája k iniciatíve Moderný Šamorín pre všetkých a vyzýva starostov a poslancov na zmiešaných územiach, aby zabezpečili dostupnosť vyučovania na základných školách v slovenskom i maďarskom jazyku.

Na snímke Zuzana Zimenová

„So značnou nevôľou sledujeme zápas slovenských rodičov v okrese Dunajská streda o zvýšenie školských kapacít pre vyučovanie v slovenskom jazyku. Upozorňujeme, že podľa ústavy je školská dochádzka povinná a občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách. Je povinnosťou orgánov verejnej moci vytvárať také podmienky, aby bolo toto právo naplnené pre občanov Slovenska bez ohľadu na to, k akej sa hlásia národnosti,“ povedala poslankyňa NR SR a odborníčka SaS na inkluzívne vzdelávanie Zuzana Zimenová a doplnila: „Ignorantský postoj samospráv k oprávneným požiadavkám rodičov bude naopak viesť k nárastu napätia na zmiešaných územiach, pocitom nespravodlivosti a diskriminácie.“
Rýchlym a ekonomicky najlacnejším riešením je podľa liberálov existencia základných škôl, v ktorých bude možné žiakom a ich rodičom ponúkať oba vzdelávacie programy – jeden s vyučovacím jazykom slovenským a druhý s vyučovacím jazykom maďarským. „V praxi by to znamenalo, že voľné kapacity v základných školách s vyučovacím jazykom maďarským sa budú využívať aj na vzdelávanie slovenských detí v slovenskom jazyku. Dobrým príkladom je gymnázium v Šamoríne, kde sa už roky o jeden priestor – teda budovu, jedáleň, telocvične i školský dvor – delia slovenskí i maďarskí žiaci a ich učitelia,“ vysvetlil poslanec NR SR a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling.
Podľa opozičných poslancov je smutné, že neochota samospráv na Žitnom ostrove prejaviť empatiu, zmysel pre hospodárnosť a povinnosť eskalujú za vlády, ktorej súčasťou sú dve politické strany, ktoré vo verbálnej rovine kladú dôraz na ochranu práv Slovákov i Maďarov na Slovensku. „Problém je v tom, že viac ako hľadanie riešení v týchto citlivých otázkach ich zaujímajú kšefty a rozdelenie sfér vplyvu. Reálne problémy občanov sú na vedľajšej koľaji,“ dodávajú B. Gröhling a Z. Zimenová.
 
Príspevok SaS vyzýva samosprávy na Žitnom ostrove, aby zabezpečili dostupnosť vyučovania v slovenskom aj maďarskom jazyku zobrazený najskôr Hlavné správy.