Bratislava 27. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Krajská prokuratúra Bratislava odovzdala trestné oznámenie poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozefa Rajtára zo 6. marca tohto roku inšpekcii ministerstva vnútra. Trestné oznámenie sa týka lustrácie novinárov a výrokov bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, informoval Róbert Buček, vedúci Komunikačného oddelenia a hovorca SaS

Na snímke Jozef Rajtár (SaS)

„Ako som avizoval pred pár týždňami, tak vo výpovedi bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v súvislosti s lustráciou novinárov v policajných záznamoch nesedia dátumy. Ide teda o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomocí verejného činiteľa. Pevne verím, že policajná inšpekcia túto vážnu vec objektívne a spravodlivo prešetrí a nič nezametie pod koberec,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár a doplnil, že tento prípad bude aj naďalej pozorne sledovať, keďže môže mať vážne súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Mariny Kušnírovej.
Dôvodom podania trestného oznámenia bolo, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar alebo šéf finančnej spravodajskej jednotky a bývalý riaditeľ odboru podpory riadenia Pavol Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov, keď tvrdili, že súvisia s prípadom Rajtárovho asistenta Filipa Rybaniča. Ten však bol uzavretý v máji 2017 podaním obžaloby na súd, pričom prvé pojednávanie bolo 3. augusta.
Predmetná lustrácia zavraždeného novinára Jána Kuciaka sa mala odohrať až na jeseň 2017. Navyše v spise z vyšetrovania Rybaniča sa nenachádza žiadna zmienka o lustrácii.
 
Príspevok SaS: Trestné oznámenie Rajtára v otázke lustrácie novinárov bude riešiť policajná inšpekcia zobrazený najskôr Hlavné správy.