Bratislava 29. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Opozičná SaS súhlasí s návrhom na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o ochrane majetku v plynárenstve. Podľa poslanca strany Karola Galeka je zrýchlený režim v tomto prípade opodstatnený. “Naozaj hrozia hospodárske škody,” konštatoval Galek v rámci rozpravy k tomuto bodu programu

Na snímke poslanec NR SR Karol Galek (SaS)

Podobne aj poslanec Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že v tomto prípade nastala situácia, kedy hrozia štátu značné hospodárske škody. “A tie hrozia v dôsledku podvodného konania a v dôsledku zvláštneho rozhodovania súdnych orgánov,” priblížil Dostál. Sám pritom podľa vlastných slov patrí často ku kritikom návrhov na skrátené legislatívne konanie, lebo sa podľa neho zvyknú používať aj vtedy, keď na to nie sú dôvody. A teda v prípadoch, keď vláda podľa neho iba chce mať niektoré návrhy rýchlejšie schválené.
V zákone o ochrane majetku v plynárenstve, ktorý pripravilo ministerstvo hospodárstva, sa navrhuje, aby mal majetok v plynárenstve čiastočnú exekučnú imunitu. Skrátené konanie k tomuto návrhu rezort odôvodnil hrozbou značných hospodárskych škôd.
To, že rezort hospodárstva pripravuje zákon na ochranu záujmov štátu v plynárenstve, oznámil v pondelok (26.11.) minister Peter Žiga (Smer-SD) v súvislosti s minulotýždňovým rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, na základe ktorého vo veci tzv. Duckého zmeniek má spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) schránkovej cyperskej firme vyplatiť 30 miliónov eur.
Podľa ministerstva je teda potrebná okamžitá reakcia zo strany štátu vo forme zákona poskytujúceho čiastočnú exekučnú imunitu majetku v plynárenstve, ktorý slúži na plnenie úloh dodávky plynu tomu subjektu, ktorý je dodávateľom plynu, je súčasne dodávateľom poslednej inštancie, a nakoniec je v 100 % vlastníctve štátu. Pôjde ale podľa rezortu iba o čiastočnú exekučnú imunitu na majetok tvoriaci majetkové účasti takéhoto subjektu.
 
Príspevok SaS súhlasí so skráteným režimom k zákonu na ochranu majetku v plynárenstve zobrazený najskôr Hlavné správy.