Bratislava 14. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Opozičná SaS pôjde do volieb samostatne, či už budú predčasné alebo riadne. Všetkým demokratickým parlamentným a mimoparlamentným stranám však navrhuje dohodu o povolebnej spolupráci. Strany by sa v nej mali zaviazať, že nebudú spolupracovať so Smerom-SD a kotlebovcami, a že nebudú tolerovať korupciu.

Na snímke uprostred predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík, vľavo Lucia Nicholsonová a vpravo Jana Kiššová

Oznámil to predseda SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii v Národnej rade SR. Ide len o návrh, na finálnej podobe sa chce dohodnúť. Rokovať mieni s OĽaNO, Sme rodina, KDH, SMK, Progresívne Slovensko, Spolu – občianska demokracia a niekoľkými ďalšími stranami.
Strany, ktoré dohodu podpíšu, by mali deklarovať podporu dôkladnému vyšetreniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tiež deklarovať, že ich prioritou je očista verejného života od korupcie a organizovaného zločinu. “Po tretie, dohodnuté strany uprednostnia po voľbách koalíciu, ktorá bude pozostávať z tu podpísaných subjektov,” doplnil Sulík.
Mali by tiež potvrdiť porozumenie, že zloženie koalície bude závisieť od dosiahnutých volebných výsledkov. Dohoda počíta aj s vylúčením povolebnej spolupráce so Smerom-SD a ĽSNS. Strany by sa mali zaviazať aj k tomu, že premiéra nominuje najsilnejší z podpísaných subjektov. Predvolebnú a volebnú kampaň by podľa dohody mali financovať transparentne a mali by používať iba legálne vykázané financie.
“Po ôsme, v prípade účasti vo vláde budú od svojich nominantov požadovať nulovú toleranciu voči korupcii a klientelizmu. Po deviate, strany zabezpečia, aby všetci ich kandidáti a nominanti podpísali etický kódex. A po desiate, pod touto dohodou podpísané strany zabezpečia, že v prípade vstupu do vlády koaličnú dohodu podpíšu všetci ich poslanci,” doplnil Sulík.

Líder OĽaNO Igor Matovič podľa neho s dohodou predbežne súhlasí. Sulík hovoril aj s predstaviteľmi SMK, Sme rodina. “Ale teraz s nimi začnem rokovať. Vedia o tom, že niečo takéto sa pripravuje a súhlasia s tým, že teraz začneme o dohode rokovať, aby sme dospeli k finálnej dohode. Toto je len návrh. Budeme sa snažiť v krátkej dobe dospieť k finálnej dohode, ktorú potom podpíšeme,” povedal Sulík. Podpísať by ju mali podľa neho všetky opozičné demokratické strany, ktoré budú mať záujem.
“SMK je pripravená spolupracovať s demokratickými opozičnými stranami,” reagoval predseda strany József Menyhárt s tým, že SMK víta formujúcu sa spoluprácu opozičných síl ohľadom prípadných predčasných parlamentných volieb. Situáciu na Slovensku je podľa SMK možné riešiť iba čo najskoršími predčasnými voľbami. “Sme pripravení k strategickým, programovým rokovaniam s jednotlivými opozičnými stranami pre dosiahnutie novej demokratickej vládnej sily na Slovensku,” doplnil Menyhárt.
“Žiadnu predvolebnú dohodu s SaS, Oľano, KDH, Progresívnym Slovenskom, SMK a Spolu nepodpisujeme. Týmto reagujem na dezinformácie, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach,” uviedol Milan Krajniak na sociálnej sieti a dodal “súhlasíme s tým, aby bola dôsledne vyšetrená vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, rovnako aj všetky kauzy, o ktorých Ján Kuciak písal.”
“Máme však úplne iný program v oblasti ochrany rodiny (Istanbulský dohovor) alebo v oblasti ochrany Slovenska pred nelegálnou migráciou ako napríklad Progresívne Slovensko. Preto nebudeme podpisovať žiaden predvolebný bianko šek. Sme rodina bude kandidovať voľbách samostatne a s vlastným programom, pre ktorý budeme získavať podporu ľudí,” upresnil Krajniak.