Bratislava 26. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) sa podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) správa nezodpovedne a nerieši podnety občanov na preverovanie dvojakej kvality potravín. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) mala iba za rok 2018 poslať na ŠVPS 211 takýchto podnetov, no ŠVPS tvrdí, že od SOI dostala za posledných 12 rokov spolu len 163 podnetov, a to na všetky produkty, teda nielen potravinárske

Ilustračné foto

“ŠVPS, ktorá spadá pod ministerstvo pôdohospodárstva SR, zlyháva pri kontrole dvojakej kvality potravín na plnej čiare,” povedal v stredu na tlačovom brífingu predseda SaS Richard Sulík.

SaS tvrdí, že ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná má nástroje, ako môže zabrániť dvojakej kvalite potravín cez kontrolu na ŠVPS.

“Máme podnety od občanov, že ŠVPS nerieši ich sťažnosti, ktoré na ňu preposiela SOI. ŠVPS má pritom kompetenciu riešiť nekalé obchodné praktiky pre potraviny. Od prijatia novej smernice o nekalých obchodných praktikách v EÚ je zakázané mať v rovnakom balení rôzne produkty. S týmto súhlasíme, ale treba to preniesť do národnej legislatívy. To sa doteraz nestalo. Až vtedy sa budú môcť Slováci oprieť o to, či nejaký výrobca posiela na Slovensko produkty nižšej kvality, alebo nie. Momentálne sa to tak nejaví ani podľa zverejneného testovania Európskej komisie,” uviedol Sulík.

Stranu SaS zaujímalo, koľko podnetov od občanov riešila ŠVPS od nadobudnutia účinnosti zákona o ochrane spotrebiteľa, teda od roku 2007.

“ŠVPS nám na otázky odpovedala, že nevykonala žiadnu kontrolu, neeviduje žiadne podnety, neevidovala porušenia a neuložila žiadne pokuty na nekalé obchodné praktiky pri potravinách,” povedala tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Od roku 2007 pritom mala ŠVPS podľa liberálov od SOI dostať za 12 rokov len 163 podaní, a to na všetky produkty, nielen potravinárske. Pritom SOI tvrdí, že iba za rok 2018 ich poslala na ŠVPS 211.

“Tie podnety sa na ŠVPS záhadne strácajú. Z tohto je jasné, že táto inštitúcia sa počas 12 rokov problematikou nekalých obchodných praktík nezaoberala vôbec. ŠVPS klame a odmieta poskytovať informácie,” uviedla Halgašová.

Ak ministerke Matečnej podľa SaS záleží na občanoch Slovenska, aby neboli občanmi “druhej” kategórie v EÚ, má s ministrom hospodárstva Petrom Žigom čo najskôr zapracovať smernicu EÚ o nekalých obchodných praktikách do ochrany spotrebiteľa na Slovensku. “SaS tento návrh podporí,” uzavrel Richard Sulík.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj