SaS podporuje zvýšenie výdavkov: Cieľ 2 % HDP na obranu sa dá dosiahnuť aj v budúcom volebnom období

Bratislava 13. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Strana Sloboda a Solidarita podporuje zvýšenie výdavkov na obranu na dve percentá HDP a vie si predstaviť dosiahnutie tohto cieľa aj v priebehu budúceho volebného obdobia.

Na snímke Ľubomír Galko (SaS)

„Aby takýto presun rozpočtových zdrojov nepôsobil na spoločnosť drakonicky a stal sa politicky priechodným, je treba uskutočniť reformy, ktoré zlacnia a zvýšia efektívnosť štátnej správy. Zároveň je potrebné zaviesť plánovanie obranného rozpočtu na dobu štyroch až piatich rokov, aby Ozbrojené sily SR, ako aj občania mali istotu, že stanovenie cieľov a ich krytie finančnými zdrojmi je podložené odbornými analýzami,“ uviedol podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko.
Súčasná vláda podľa Galka nespĺňa ani jednu z podmienok, aby bojaschopnosť OS SR bola v reálnom čase na takej úrovni, že si splnia svoje záväzky tak voči verejnosti, ako aj voči spojencom v Severoatlantickej aliancii. „To je ďalší dôvod na jej výmenu v nasledujúcich voľbách,“ poznamenal tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľ. Galko.
Z tohto hľadiska Sulíkovci považujú kritiku európskych spojencov zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá sa týka aj Slovenska, za oprávnenú. SaS však so znepokojením sleduje zákulisné informácie, podľa ktorých americká administratíva zvažuje odchod z NATO, ak Európa nezvýši urýchlene výdavky na obranu. Najsilnejšia opozičná strana si nemyslí, že radikalizmus a vyhrážky v otázkach financií zvýšia euro-americkú bezpečnosť a zlepšia politickú klímu v členských štátoch EÚ na takéto rozpočtové presuny. „Prezident Trump ma sklamal,“ povedal v tejto súvislosti predseda SaS Richard Sulík.
Strana SaS dlhodobo presadzuje myšlienku, aby Európska únia vzhľadom na svoju veľkosť a ekonomickú silu mala v rámci NATO porovnateľné vojenské kapacity ako USA a bola pripravená aj na krízové scenáre euro-amerických vzťahov.
Redakciu informovala Katarína Svrčeková, vedúca Komunikačného oddelenia a hovorkyňa SaS.
 
Príspevok SaS podporuje zvýšenie výdavkov: Cieľ 2 % HDP na obranu sa dá dosiahnuť aj v budúcom volebnom období zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)