Bratislava 22. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
 
Namiesto toho, aby vláda podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) znížila daň z príjmu právnických osôb, čo je transparentná a plošná pomoc pre každú firmu na Slovensku, tak predseda vlády Peter Pellegrini oznámil pred zástupcami automobilového priemyslu výrazné zvyšovanie odpočítateľnej položky na investície, ktoré firmy využijú na vedu a výskum, informoval Róbert Buček, vedúci Komunikačného oddelenia a hovorca SaS

Na snímke predseda SaS Richard Sulík

„V skutočnosti je to len rozširovanie tunela, cez ktorý súkromné firmy odlievajú peniaze, ktoré by museli zaplatiť štátu vo forme daní. Je to zároveň podhubie pre korupciu, keďže v konečnom dôsledku oprávnenie posudzovať, čo sú skutočné výdavky firmy na vedu a výskum, majú v rukách úradníci,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.
Poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre verejné financie Eugen Jurzyca zároveň pripomína aktuálne škandály na ministerstve školstva. „Je zrejmé, že aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR nedokáže správne rozhodnúť, ktoré podporené projekty sú naozaj vedecké. Pellegriniho úľavy pritom dávajú do rúk toto rozhodnutie úradníkom, ktorí rozoznajú vedecký projekt od bežného podnikania oveľa ťažšie. Dôkazom sú mnohé projekty, ktoré už takúto úľavu čerpajú,“ tvrdí Jurzyca.
Podľa podpredsedníčky SaS a predsedníčky Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jany Kiššovej tlačí Smer-SD minimálnu mzdu na Slovensku ďaleko za hranice produktivity pracovníkov, ktorí minimálnu mzdu vytláčajú, čím deformuje celé podnikateľské prostredie.
„Tieto deformácie ďalej rozširuje investičnými stimulmi, kadejakými úľavami a bonusmi, v ktorých sa vedia orientovať len niektorí. Úspech podnikania na Slovensku tak čoraz viac závisí od schopnosti manažérov vyznať sa v predpisoch a nachádzať na ministerstvách a úradoch tie správne kľučky,“ konštatovala Jana Kiššová a doplnila: „Prioritou strany SaS je vyčistenie podnikateľského prostredia od nezmyselnej administratívnej záťaže, ktorá je zdrojom neefektívnosti a korupcie, a tiež zníženie daní a odvodov pre každého.”
Hospodárska politika vlády tak podľa liberálov robí z našej krajiny ľahké sústo pre špekulantov. Avšak tiež odstrašuje tých, ktorí v podnikaní a tvorbe hodnôt nachádzajú svoju sebarealizáciu.
 
 
Príspevok SaS: Peter Pellegrini oznámil rozširovanie tunela do verejných financií zobrazený najskôr Hlavné správy.