Bratislava 26. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Ficove vlády podľa strany Sloboda a Solidarita nedokážu šetriť
„Znižovanie deficitu verejných financií k hrubému domácemu produktu sa spravidla deje len zvyšovaním výkonu ekonomiky. Ale ani tento mechanizmus nie je celkom spoľahlivý, keď sa HDP a z neho vyplývajúce daňové príjmy nadhodnotia. Dokazujú to aktuálne informácie Eurostatu, podľa ktorých skutočný deficit verejnej správy na Slovensku za minulý rok nedosiahne plánovaných 1,93 %, ale až 2,19 %,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca.
Na snímke v popredí poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca a predseda SaS Richard Sulík

Ďalšou charakteristickou črtou Ficových vlád je podľa liberálov posúvanie roka, v ktorom má slovenský verejný sektor vyrovnané hospodárenie. „Posledná rozpočtová korekcia hovorí o tom, že nulový deficit sa z roka 2018 posunul až na rok 2020. Aj na základe výsledku hospodárenia z roku 2016 máme dôvodné podozrenie, že vo volebnom roku vláda Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd žiadne vyrovnané hospodárenie nedosiahne, ale naopak, budúca vláda zdedí ďalší deficit,“ poznamenal predseda SaS Richard Sulík.
Zadlžovanie tak podľa SaS bude pokračovať a Slovensko nevyužije relatívne dlhé obdobie hospodárskeho rastu na zásadnú konsolidáciu svojich verejných financií. „Keď sa hospodársky cyklus obráti a prídu zlé časy, obeťouFicovho šafárenia budú občania, zvlášť tie najzraniteľnejšie skupiny,“ hovorí R. Sulík a dodáva: „Na Slovensku tak už neexistuje oblasť, ktorá by úpenlivo nevolala po zmene vlády.“
Redakciu informovala Katarína Svrčeková, vedúca Komunikačného oddelenia a hovorkyňa.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.