Bratislava 12. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Prezident finančnej správy František Imrecze by mal okamžite odstúpiť zo svojej funkcie pre kauzu colno-daňových podvodov. Trvajú na tom dve najsilnejšie opozičné zoskupenia: strana Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).

Na snímke Predseda SaS Richard Sulík a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič

„Každým dňom nekonania uniká Slovensku takmer 600-tisíc eur denne. Na juhu Slovenska denne prúdia kamióny, ktoré vozia textil a obuv z Ázie, pričom len zlomok z toho skončí na Slovensku a zvyšok ide do iných krajín,” povedal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár, ktorý potvrdil, že pokiaľ Imrecze neodstúpi sám, resp. ho v blízkom čase neodvolá jeho nadriadený, minister financií Peter Kažimír, opozícia bude iniciovať v parlamente Kažimírove odvolanie, pod ktorého rezort patrí finančná správa.
Predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová upozornila, že Slovensko sa podieľalo na obrovskom podvode s clami, no doteraz verejnosť nepočula od zodpovedných, či vôbec bolo začaté vyšetrovanie, aká zodpovednosť bola vyvodená a kto bol potrestaný. „Ľudia na Slovensku sú už unavení a frustrovaní z toho, že sa objavuje nová a nová kauza každý druhý deň. Nemôžeme dopustiť, aby nejaká organizovaná skupina našich občanov okrádala o stovky miliónov eur. Hnutie OĽANO sa plne pripája k požiadavkám strany SaS, a požadujeme okamžité odvolanie pána Imreczeho aj pána Makóa,“ vyjadrila sa Remišová.
Podľa tieňového ministra financií a hospodárstva Eduarda Hegera vláda deklaruje boj proti daňovým podvodom, no SR je napriek tomu dlhodobo na chvoste vo výbere DPH. „Mnohé krajiny v Európe nám závidia, ako máme nastavené mechanizmy na boj proti daňovým podvodom. Napriek tomu sme na chvoste vo výbere daní, v odhaľovaní a odstraňovaní daňových podvodov,“ povedal Heger s tým, že finančná správa je zodpovedná za výber daní. „Finančná správa jasne dokazuje, že nie je schopná postarať sa o kvalitný a zodpovedný výber daní a nevie alebo nemá záujem využívať mechanizmy, ktorými disponuje. František Imrecze je nekompetentný, dokázal to viackrát vo svojich vyjadreniach. Jeho výsledky sú zlé a nemá čo robiť vo svojej funkcii,“ uzavrel Heger.
Podľa podpredsedu SaS Ľubomír Galka je nutné preveriť, či a kedy sa finančná správa v minulosti obrátila na orgány činné v trestnom konaní. „Okrem toho potrebujeme vedieť, či Generálna prokuratúra SR a Národná kriminálna agentúra v minulosti konali. To znamená, obraciame sa na finančnú správu, aby spracovala a predložila štatistiku všetkých prípadov, na ktoré upozornila a ktoré riešila v súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní. Rovnako štatistiku budeme požadovať aj od Policajného zboru a od GP. Údaje z týchto inštitúcií porovnávame,“ poznamenal Ľ. Galko a doplnil: „Sme presvedčení, že v záujme finančnej správy je takúto štatistiku spracovať a poskytnúť. Zároveň sme presvedčení, že ani Policajný zbor ani Generálna prokuratúra SR nemajú žiadny dôvod kryť možnú nečinnosť finančnej správy v minulosti.“
 
Príspevok SaS, OĽANO: Slovensko počas Imreczeho šéfovania finančnej správe denne prichádza takmer o 600-tisíc eur zobrazený najskôr Hlavné správy.