Bratislava 25. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Sviečková manifestácia patrí k svetlým udalostiam slovenských dejín a jej odkaz je vysoko aktuálny práve dnes, keď občania požadujú slušné Slovensko. Pri príležitosti jej 30. výročia to uviedli vedúci predstavitelia opozičnej SaS.

Na snímke poslankyňa Natália Blahová (SaS)

“Požadujú Slovensko, kde ľudské a občianske práva nie sú len neživým textom v ústave, ale normatívom konania vládnych politikov. Napriek presile komunisti túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti nikdy nepotlačili. Je absolútne vylúčené, aby sa to podarilo ich súčasným klonom,” odkázali.
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová povedala, že napriek presile komunisti túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti nikdy nepotlačili. “Táto tvrdo potlačená demonštrácia ľudí ešte viac prebudila až do obrovskej sily občianskeho hlasu, ktorý sa ozval v Nežnej revolúcii,” dodala.
Pre poslanca NR SR Jána Budaja (OĽaNO) bol čas konania Sviečkovej manifestácie rámcovaný dvoma míľnikmi. Prvým bolo vydanie Bratislavy/nahlas, čo bola ochranárska charta, okolo ktorej vzniklo spoločenstvo aktivistov odhodlaných rozširovať priestor pravdy a slobody. “Nastoľovali množstvo požiadaviek a čelili prenasledovaniu. Občianske a ochranárske iniciatívy zohrali potom v Novembri kľúčovú rolu. Stali sa tiež rezervoárom nových politických osobností, schopných sa postaviť voči totalite,” uviedol.
Zároveň Sviečková manifestácia bola podľa jeho slov prelomom v československom vývoji aj preto, že bola od augusta 1969 prvou, kedy sa občania postavili za svoje požiadavky na verejnom priestore. “Tá predošlá, v auguste 1969 skončila krvavým potlačením, lenže už nás nebili a nevraždili Rusi, ale naši. Tou demonštráciou skončila ilúzia, že za obnovenie režimu násilia a totality môžu iba okupanti. Odvtedy sa už na uliciach neuskutočnil žiaden protest, až Sviečková manifestácia,” pripomenul s tým, že táto udalosť prerušila mlčanie ulice a odkliala strach.
“Preto nebolo potrebné, aby ľudia priniesli protirežimné transparenty, nebolo treba rečniť – ľudia vytrvali a priniesli symbolické svetlo do tmy. Sviečková mala teda veľký význam pre formovanie slovenskej demokratickej opozície, ale v kontexte s dovtedy mlčiacimi ulicami a námestiami ČSSR bola prelomom,” myslí si.
Budaj verí, že volanie po slobode a spravodlivosti by si našlo svoju cestu aj bez Sviečkovej manifestácie. “Lenže v totalite platí dvojnásobne to, čo platí v politike aj dnes: nie je jedno, kto ako prvý zdvihne zástavu. V prípade Sviečkovej sa zástavy chopili ľudia, ktorí neskôr neustúpili a pomohli Slovensku dosiahnuť slobodu a demokraciu,” dodal.
Podpredseda Sme rodina Milan Krajniak označil Sviečkovú manifestáciu za prvý masový prejav túžby občanov po náboženskej slobode a občianskych právach po rokoch 1968-69. “Veľmi si vážime odvahu ľudí, ktorí napriek hrozbám a postihom prišli pokojne prejaviť svoj názor,” odkázal.
Členka predsedníctva mimoparlamentného KDH a dcéra politického väzňa Eva Grey spomenula, že jej rodičom sa ušla dávka ľadovej vody a niekoľko rán obuškom. KDH preto žiada vládu, aby zabezpečila dodržiavanie politických, občianskych a náboženských slobôd všetkých ľudí na Slovensku. “Žiadame dôsledné vyšetrenie a objasnenie vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice, ako aj ochranu slobody slova pre ďalších novinárov, ktorí sú dnes súdne stíhaní za to, že si robia svoju prácu. Aby sa ľudia mohli na Slovensku cítiť bezpečne a slobodne,” dodali kresťanskí demokrati.
 
Príspevok SaS: Odkaz Sviečkovej manifestácie je vysoko aktuálny práve dnes zobrazený najskôr Hlavné správy.