Bratislava 2. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Informácie nemeckej obhajkyne uneseného vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha usvedčujú predstaviteľov vládnej koalície a najmä bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka z nevedomosti alebo klamstva. Tvrdí strana Sloboda a Solidarita.

Na snímke Ľubomír Galko (SaS)

SaS poukazuje na slová Petry Isabel Schlagenhaufovej, podľa ktorej nemecká polícia okamžite po únose poslala na schengenské hranice rozkaz, aby Thanha v prípade, že by mal schengenský priestor opustiť, nikam nepúšťali.
„Prečo za daných okolností samotný Robert Kaliňák, polícia a Slovenská informačná služba nevideli nič podozrivé na tom, že stretnutie s vietnamskou delegáciou v bratislavskom hoteli Bôrik bolo zorganizované na poslednú chvíľu a že vietnamská delegácia požiadala o poskytnutie vládneho špeciálu, je otázka pre vyšetrovateľov. Osobitne pre slovenských vyšetrovateľov, ak, samozrejme, polícia a prokuratúra prestanú konečne strkať hlavu do piesku,“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko.
V máji tohto roku premiér Peter Pellegrini suverénne tvrdil, že Slovensko sa nepodieľa na únose Thanha, lebo vraj podľa vietnamského veľvyslanca na Slovensku Thanh nebol súčasťou vietnamskej delegácie, ktorej Slovensko požičalo svoj vládny špeciál, ani sa nikdy na území Slovenska nenachádzal. Dnes podľa liberálov premiérove tvrdenia vrhajú mimoriadne zlé svetlo na Slovenskú republiku.
„Predseda slovenskej vlády radšej uveril únoscom namiesto toho, aby sa zasadil za riadne vyšetrovanie tohto prípadu. Dnes opakuje koaličnú mantru, že Nemecko o únose včas neinformovalo členov schengenského priestoru. Ani to nie je pravda. Naopak, pravdepodobnou sa ukazuje verzia, že Vietnamci mali únos naplánovaný do najmenších detailov vrátane transportu Thanha z Bratislavy do Moskvy slovenským vládnym špeciálom a niekto im v ich zámere zo slovenskej strany účinne pomáhal. Preto bývalý minister vnútra Kaliňák patrí medzi hlavných podozrivých,“ poznamenal Ľ. Galko.
„Ak vyšetrovanie definitívne dokáže, že vietnamský veľvyslanec klamal, vláda SR by mala požiadať o jeho odchod zo Slovenska,“ doplnil poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
Redakciu informovala Katarína Svrčeková, vedúca Komunikačného oddelenia a hovorkyňa SaS.
 
Príspevok SaS: Nemecká advokátka usvedčuje koalíciu z nevedomosti alebo klamstva zobrazený najskôr Hlavné správy.