Bratislava  22. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Návrh je podľa Ivana nesystémový
Príspevok na rekreáciu pre zamestnancov na Slovensku by mal byť dobrovoľný pre všetkých zamestnávateľov bez ohľadu na počet pracovníkov. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) to navrhla dnes v Národnej rade SR v rámci rozpravy k novele zákona o podpore cestovného ruchu v druhom čítaní.

Na snímke poslanec Miroslav Ivan (SaS)

Návrh poslancov za SNS na zavedenie príspevku na rekreáciu je podľa poslanca za liberálov Miroslava Ivana nesystémový. “Podporuje jednu skupinu na úkor inej, rozdeľuje zamestnancov do dvoch kategórií, ktorí môžu túto výhodu čerpať, na jedných, ktorí pracujú vo firmách s viac ako 49 zamestnancami, a na tých, ktorí pracujú v malých,” povedal Ivan. Aj preto podľa neho predložili pozmeňujúci návrh, aby bolo poskytovanie rekreačného príspevku dobrovoľné.
Poslankyňa Zuzana Zimenová (SaS) je presvedčená, že v žiadnom prípade netreba zamestnávateľom diktovať, akým spôsobom majú motivovať svojich zamestnancov. “Zamestnávatelia sami veľmi dobre vedia, aké benefity zamestnanci preferujú. A najmä tí zamestnávatelia, ktorí majú problém obsadiť voľné pracovné miesta, veľmi dobre zvažujú, aké benefity môžu pritiahnuť šikovných pracovníkov a aké ich môžu vo firme aj udržať,” povedala Zimenová.
Zamestnávateľom preto podľa poslankyne nie je potrebné nútiť práve dovolenku na Slovensku, pretože v niektorej firme môže zafungovať oveľa lepšie úplne iný benefit. “V žiadnom prípade by snaha podporiť cestovný ruch nemala byť platená z vreciek zamestnávateľov, ktorí aj bez takýchto nápadov vynakladajú na svojich zamestnancov nemalé prostriedky,” dodala Zimenová.
Návrh liberálov podporil poslanec Eduard Heger (OĽaNO). V podnikateľskom prostredí a zvlášť v cestovnom ruchu podľa neho treba skôr robiť výrazné zmeny a znižovať byrokraciu. “Malí podnikatelia, či už prevádzkovatelia ubytovní, alebo nejakých atrakcií, ak sa chcú naplno sústrediť naplno na svoju činnosť, potrebujú čo najviac odbúrať administratívnu záťaž, nehovoriac o rôznych reguláciách a poplatkoch,” upozornil Heger. Zjednodušovanie podnikania stredným a najmä malým podnikateľom podľa poslanca pomôže rozvoju nielen cestovného ruchu, ale aj iným súvisiacim odvetviam.
 
Príspevok SaS navrhla, aby bol príspevok na rekreáciu dobrovoľný pre všetkých zobrazený najskôr Hlavné správy.