Bratislava 30. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Štát by mal podľa SaS riešiť environmentálne záťaže z eurofondov

Na snímke poslankyňa NR SR za stranu SaS Anna Zemanová

Ministerstvo životného prostredia je podľa poslankyne NR SR za SaS Anny Zemanovej ľahostajné k ekologickým záťažiam. Ako upozornila dnes na tlačovej besede, Slovensko začiatkom leta dostalo pokutu jeden milión eur a dennú pokutu 5 000 eur. „Do dnešného dňa je to už 285 000 eur len na pokutách a stále sa nič nedeje,“ uviedla.
Zemanová dnes poukázala na ďalšie prípady, ktoré nás dobehnú. „Napríklad, ministrovi Lászlóovi Solymosovi som dala otázky v interpelácii na nebezpečné odkalisko v Seredi. Odpoveď ma pobúrila. Vyplynulo z nej, že sa doteraz nezačalo konanie o určení oprávnenej osoby. To znamená, že je im skládka úplne ukradnutá, lebo rezort nevie, kto je zodpovedá osoba,“ vyhlásila Zemanová. Aj podľa rezortu je to síce environmentálna záťaž s vysokou prioritou riešenia, ale leží na pozemkoch viacerých vlastníkov, a tak nemôžu konať. „Zatiaľ sa celé okolie likviduje a znečisťuje,“ upozornila.
Obdobná kauza je podľa Zemanovej aj na východe Slovenska, tzv. trojuholník smrti. Občania z okresu Vranov nad Topľou sa vzbúrili a začali podpisovú petíciu na uzatvorenie odkaliska Chemka Strážske v Poši. V odkalisku boli ukladané najmä popolčekové kaly z kotolne a iný tekutý a kalový odpad z výroby Chemka od roku 1977. Odkalisko je stále v prevádzke.
Zemanová tiež upozornila, že Slovenská informačná služba informovala o podvodnom čerpaní peňazí určených na likvidáciu skládok. „Vyzývam ministra, aby konal. Je absurdné, aby občania platili pokuty za niečo, čo nespôsobili,“ zdôraznila.
Poslanec NR SR Eugen Jurzyca konštatoval, že štát nepostupuje pri likvidácii environmentálnych záťaží efektívne. „Niektoré kroky mohol urobiť legislatívne. Ministerstvo životného prostredia má vo výdavkoch dve tretiny peňazí z eurofondov. Nevieme, dokedy ich budeme mať. Preto žiadame, aby problémy s vyriešením vlastníctva pozemkov boli vyriešené pomocou eurofondov,“ povedal Jurzyca.
 
Príspevok SaS: Ministerstvo životného prostredia je ľahostajné k ekologickym záťažiam zobrazený najskôr Hlavné správy.